Sjedinjene Države govore bliskim saveznicima o mogućnosti uvođenja novih sankcija Kini ako Peking pruži vojnu podršku Rusiji za njen rat u Ukrajini, prema četiri američka zvaničnika i drugim izvorima, prenosi Rojters.
Konsultacije, koje su još uvek u preliminarnoj fazi, imaju za cilj da prikupe podršku niza zemalja, posebno onih u bogatoj Grupi 7 (G7), kako bi se koordinisala podrška za sva moguća ograničenja.
Nije bilo jasno kakve će konkretne sankcije predložiti Vašington. Razgovori nisu ranije objavljeni.
Bela kuća i Ministarstvo finansija SAD, vodeća agencija za uvođenje sankcija, odbili su da komentarišu.
Vašington i njegovi saveznici su poslednjih nedelja rekli da Kina razmatra da obezbedi oružje Rusiji, što Peking negira. Pomoćnici američkog predsednika Džoa Bajdena nisu javno dali dokaze.
Oni su takođe direktno upozorili Kinu da to ne čini, uključujući sastanke između Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga, kao i tokom ličnog sastanka između američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i visokog kineskog diplomate Vang Jia 18. februara na marginama konferencija o globalnoj bezbednosti u Minhenu.
Početni koraci Bajdenove administracije da se suprotstavi kineskoj podršci Rusiji uključivali su neformalni kontakt na nivou osoblja i diplomatije, uključujući Ministarstvo finansija, rekli su izvori upoznati sa ovim pitanjem.
Oni su rekli da zvaničnici postavljaju osnovu za potencijalnu akciju protiv Pekinga sa osnovnom grupom zemalja koje su najviše podržavale sankcije uvedene Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu pre godinu dana.
Jedan zvaničnik iz zemlje koju je konsultovao Vašington rekao je da su videli samo oskudne obaveštajne podatke koji podržavaju tvrdnje da Kina razmatra moguću vojnu pomoć Rusiji. Američki zvaničnik je, međutim, rekao da oni dostavljaju detaljne izveštaje o obaveštajnim podacima saveznicima.
Očekuje se da će uloga Kine u ratu između Rusije i Ukrajine biti među temama kada se Bajden sastane sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom u petak u Beloj kući. Pre toga u Nju Delhiju u sredu i četvrtak, o ratu će razgovarati ministri spoljnih poslova iz desetina zemalja, uključujući Rusiju, Kinu i SAD.
Prošle nedelje Kina je objavila dokument od 12 tačaka u kojem poziva na sveobuhvatni prekid vatre koji je na Zapadu dočekan sa skepticizmom.
Prvobitni pristup Vašingtona o sankcijama još uvek nije doveo do širokog dogovora o bilo kakvim konkretnim merama, rekli su izvori.
Jedan izvor je rekao da je administracija prvo želela da pokrene ideju o koordinisanim sankcijama i „uzima puls“ u slučaju da se otkriju bilo kakve pošiljke Rusiji iz Kine, koja je proglasila partnerstvo „bez ograničenja“ neposredno pre invazije 24. februara prošle godine .
„Na frontu G7, mislim da postoji stvarna svest“, rekao je drugi izvor, ali je dodao da detaljne mere usmerene na Kinu još nisu na snazi.
Sukob u Ukrajini se pretvorio u žestoki rovovski rat. Pošto u Rusiji ponestaje municije, Ukrajina i njene pristalice strahuju da bi snabdevanje iz Kine moglo da preokrene sukob u korist Rusije.
Kao deo srodnog diplomatskog pritiska, Vašington je dobio reči u izjavi G7 od 24. februara povodom obeležavanja prve godišnjice rata u kojoj su „treće zemlje” pozvane da „prestanu da pružaju materijalnu podršku ratu Rusije ili će se suočiti sa teškim troškovima”.
Iako se u saopštenju ne pominje Kina po imenu, SAD su uvele nove kazne ljudima i kompanijama optuženim da pomažu Rusiji da izbegne sankcije. Mere su uključivale ograničavanje izvoza kompanija u Kini i drugde koje će im blokirati kupovinu artikala, kao što su poluprovodnici.
„Pokušali smo da vrlo jasno, kako privatno u Minhenu, tako i javno, damo znak za našu zabrinutost“, rekao je Kongresu ove nedelje Daniel Kritenbrink, najviši američki diplomata za istočnu Aziju. „Razgovarali smo o implikacijama i posledicama ako to urade. A takođe znamo da mnogi naši partneri istomišljenici dele tu zabrinutost.“
Među izazovima sa kojima se Sjedinjene Države suočavaju prilikom uvođenja sankcija Kini, drugoj po veličini svetskoj ekonomiji, jeste njena temeljna integracija u glavne ekonomije Evrope i Azije, što komplikuje pregovore. Američki saveznici od Nemačke do Južne Koreje suzdržani su da otuđe Kinu.
Entoni Ruđero, stručnjak za sankcije u vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa, rekao je da Bajdenova administracija ima prostora za ekonomsko ograničavanje privatnih aktera u Kini i da bi to moglo odvratiti vladu i banke od pružanja dalje podrške.
„Tada administracija može da šalje poruke Kini javno i privatno, s tim što je ovo drugo eksplicitnije, da će SAD eskalirati sankcije kako bi uključile ciljanje kineskih banaka sa punim spektrom dostupnih opcija“, rekao je Ruđero, sada u Fondaciji. za grupu za odbranu demokratije.
Vašington bi trebalo da natera Kinu da bira između pristupa američkom finansijskom sistemu ili pomaganja u ratu Rusije, rekao je Ruđero, navodeći pristup sankcijama Iranu i Severnoj Koreji.