Majčino mleko podstiče razvoj mozga prevremeno rođenih beba

Majčino mleko podstiče razvoj mozga prevremeno rođenih beba

Što se više prevremeno rođene bebe hrane majčinim mlekom dok su na intenzivnoj nezi novorođenčadi, to je veći nivo razvoja mozga, pokazuje studija.

Moždana kora — deo mozga za učenje i razmišljanje — obično je nerazvijen kod prevremeno rođenih beba, ali kod beba koje su konzumirale velike količine majčinog mleka brzo je ličio na bebe rođene do termina.

Stručnjaci kažu da bi hranjenje prevremeno rođenih beba majčinim mlekom moglo pomoći da se smanje problemi u razvoju i učenju povezani sa prevremenim rođenjem.

Svake godine se 15 miliona dece širom sveta rađa prevremeno – pre 37 nedelja – i to je i dalje najveći uzrok smrti i invaliditeta novorođenih beba.

Deca koja su rano rođena imaju veću verovatnoću da razviju probleme koji utiču na njihov ceo život, kao što su poteškoće u učenju, problemi sa vidom i sluhom, problemi u ponašanju i cerebralna paraliza.

Istraživači sa Univerziteta skenirali su mozak 212 beba koje su bile deo Theirworld Edinburgh Birth Cohort, studije koja prati napredak prevremeno rođenih beba od rođenja do odraslog doba.

Grupa je uključivala 135 beba koje su rođene pre 32 nedelje trudnoće i 77 koje su rođene do termina. Istraživači su prikupili informacije o tome kako su prevremeno rođene bebe hranjene tokom neonatalne intenzivne nege, a skeniranje mozga za sve bebe je obavljeno oko 40 nedelja od začeća.

Skeniranje mozga je otkrilo da su bebe koje su dobijale veće količine majčinog mleka – od svoje majke ili donatora – imale zreliji cerebralni korteks u poređenju sa onima koje su primale manje, slično skeniranju beba rođenih do termina.

Majčino mleko sadrži mnoge elemente — kao što je povoljan balans masti, proteina i minerala, kao i niz drugih korisnih faktora koji pomažu imunitetu beba — koji bi mogli da podrže razvoj mozga, kažu stručnjaci.

Potrebna su dalja istraživanja da bi se razumela njihova tačna uloga u omogućavanju mozgu prevremeno rođenih beba da sustigne razvoj koji se vidi kod donošenih beba.

„Naši nalazi sugerišu da je razvoj mozga u nedeljama nakon prevremenog porođaja poboljšan kod beba koje dobijaju veće količine majčinog mleka. Majke prevremeno rođenih beba treba da budu podržane da iscede majčino mleko, ako su u mogućnosti, dok je njihova beba u neonatalnom periodu. jedinica jer ovo može ponuditi najbolje šanse za zdrav razvoj mozga“, kaže dr Gema Salivan.

Istraživačka laboratorija Dženifer Braun osnovana je 2004. godine na Univerzitetu u Edinburgu kao pionirski projekat Theirworld, globalne dečje dobrotvorne organizacije.

Radi na boljem identifikovanju žena u riziku od prevremenog porođaja, istraživanju razvoja tretmana za sprečavanje ranog porođaja i istraživanju kako bolje pomoći novorođenčadi u prvim satima i danima nakon rođenja.

„Istraživanja i otkrića iz grupe Theirworld Edinburgh Birth Cohort su zaista izuzetna. Ova prva u svetu studija pruža naučnicima i lekarima vredne informacije koje proširuju granice medicinske nauke i poboljšavaju životne šanse prevremeno rođenih beba. Zauvek ću biti zahvalan porodicama koje učestvuju u studiji koje su posvećene razmeni informacija o sopstvenim bebama, pomažući da se drugim prevremeno rođenim bebama daju najbolji početak u životu“, kaže Sara Braun, predsednica Theirworld-a.