Blinken se ove nedelje sastaje sa predstavnicima nekoliko bivših sovjetskih republika, uključujući Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
„Mi smo veoma jasno upozorili Kinu na implikacije i posledice pružanja takve podrške“, rekao je on na konferenciji za novinare u Astani, posle sastanaka sa kazahstanskim ministrom inostranih poslova Muhtarom Tileuberdijem i predsednikom Kasim-Džomartom Tokajevim.
„Nećemo oklevati, na primer, da ciljamo kineske kompanije ili pojedince koji krše naše sankcije, ili su na drugi način angažovani u podršci ruskim ratnim naporima“, upozorio je on, dodajući da je o tom pitanju razgovarao „direktno“ sa najvišim kineskim diplomatom. Vang Ji kada su se sreli na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji ranije ovog meseca.
Direktor CIA Bill Berns rekao je za CBS Nevs u petak da je agencija „uverena da kinesko rukovodstvo razmatra davanje smrtonosne opreme“ Moskvi kako bi joj vojno pomoglo u sukobu sa Ukrajinom – optužba koju Peking negira. Kina je prošle nedelje objavila plan od 12 tačaka koji detaljno opisuje potencijalnu mapu puta ka miru između Rusije i Ukrajine.
Govoreći u utorak, Blinken je upozorio da će svaki kineski potez da pomogne Rusiji stvoriti „ozbiljan problem“ za odnose SAD i Kine i naneti štetu mnogim političkim odnosima Kine širom sveta.
„Kina ne može imati oba načina kada je u pitanju ruska agresija u Ukrajini“, dodao je Blinken. „To ne može biti iznošenje mirovnih predloga s jedne strane, a zapravo potpaljivanje plamena vatre koju je Rusija pokrenula sa druge strane.
Peking je sa svoje strane optužio Vašington za licemerje i za podsticanje sukoba u Ukrajini slanjem oružja vrednog milijarde dolara Kijevu.
„SAD nemaju pravo da diktiraju odnose Kine i Rusije i nikada nećemo prihvatiti prinudu i pritisak od strane SAD“, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning novinarima tokom brifinga u ponedeljak.