Nigerijska opozicija odbacuje prednost vladajuće stranke

Nigerijska opozicija odbacuje prednost vladajuće stranke

Tenzije su porasle u ponedeljak tokom prebrojavanja žestoko osporavanih predsedničkih izbora u Nigeriji kada su predstavnici stranaka dva glavna opoziciona kandidata izašli u besu iz centra gde su objavljeni rezultati po državama, piše AP.

Sa 11 od 36 nigerijskih država koje su prijavile u ponedeljak uveče, kandidat vladajuće stranke Bola Tinubu vodi sa 46 odsto od 6,7 miliona do sada prebrojanih glasova. Slijedili su ga glavni kandidat opozicione stranke, Atiku Abubakar, koji je imao 29%, i kandidat treće stranke Peter Obi, koji je imao 20%.

Da bi pobedio, kandidat koji vodi na izborima mora takođe da osvoji najmanje četvrtinu glasova u dve trećine država i glavnog grada Abudže.

Narav je rasplamsao u ponedeljak u Abudži gde su predstavnici svih stranaka čekali rezultate. Dve vodeće opozicione stranke tvrde da postoje razlike između rezultata koje je objavila izborna komisija i onoga što su njihovi predstavnici saznali na biračkim mestima.

„Mi smo Nigerijci i moramo da branimo svoja prava“, rekao je Dino Melaje, predstavnik glavne opozicione stranke, Narodne demokratske partije, koju predvodi Abubakar. Izborni zakon Nigerije dozvoljava predstavnicima stranaka ili agentima da izraze zabrinutost u vezi sa rezultatima dok ih izborna komisija objavljuje.

Šef izbora u zemlji Mahmud Jakubu odbacio je tvrdnje o nepravilnostima i rekao da su rezultate potvrdili izborni zvaničnici.

Predstavnici nigerijske vladajuće partije optužili su opozicione stranke za podsticanje na nasilje i pozvali snage bezbednosti da ih obuzdaju.

„Ako to ne urade, može doći do situacije koju niko od nas ne želi, u kojoj ljudi zapravo deluju na ovo huškanje i počnu da ubijaju druge ljude“, rekla je Femi Fani-Kajode, bivša ministarka i deo saveta za predsedničku kampanju vladajuće stranke . „A ako se to dogodi, uveravam vas da će biti veoma teško obuzdati one na našoj strani da ne uzvrate.

Vladajuća stranka je ukazala na Obijevu pobedu u veoma željenoj državi Lagos, u kojoj se nalazi najveći grad Nigerije, Lagos, kao dokaz da je glasanje bilo slobodno i pošteno. Bio je to posebno težak gubitak za kandidata vladajuće stranke Tinubu, koji je nekada bio guverner države.

Nije bilo odmah poznato koliko je glasačkih listića dato u ostalih 25 država ili koji kandidati su dobili najviše glasova na osnovu tih rezultata.

Posle poslednjih predsedničkih izbora 2019. godine, trebalo je četiri dana da se proglasi pobednik. Drugi krug izbora biće održan ako nijedan kandidat ne dobije najmanje četvrtinu glasova iz dve trećine od 36 nigerijskih država i glavnog grada, pored toga što dobije najveći broj glasova.

U ponedeljak je posmatračka misija Afričke unije rekla da je glasanje odloženo u više od 80 odsto biračkih jedinica uglavnom zbog logističkih izazova izazvanih nigerijskim programom razmene valuta. Redizajn nigerijske novčanice, naira, izazvao je nestašicu gotovine širom zemlje, a birači i anketari su u subotu imali poteškoća da dođu do biračkih mesta. Birači u nekim državama morali su da čekaju do kasno uveče da bi glasali, dok su u drugim državama izbori nastavljeni u nedelju.

Posmatrači iz misija Afričke unije i zapadnoafričkog regionalnog bloka poznatog kao EKOVAS rekli su da su izbori generalno bili „ohrabrujući“ osim izolovanih slučajeva nasilja koji su poremetili glasanje u nekim državama.

Izolovani slučajevi nasilja na dan izbora doveli su do smrti devet civila, prema obaveštajnoj kompaniji SBM iz Lagosa, što ukazuje na daleko mirnije izbore nego prethodnih godina, kada je bilo više smrtnih slučajeva.

„Idući ovom putanjom, verovatno ćemo imati manje smrtnih slučajeva“ tokom izbornog perioda u poređenju sa 2019.“, rekla je Konfidens MekHari, bezbednosni analitičar u SBM Intelligence.