Meksiko prolazi kroz grozničavo nadmetanje među državama da osvoje potencijalni Teslin objekat u nadmetanju koje podseća na ono što se dešava među američkim gradovima i državama koje se bore da pridobiju investicije od tehnoloških kompanija.
Meksički guverneri su otišli u krajnosti, poput postavljanja bilborda, pravljenja posebnih traka za automobile ili pravljenja maketa Teslinih reklama za svoje države.
I nema garancije da će Tesla izgraditi punu fabriku. Ništa se ne najavljuje, a mahnitost se uglavnom zasniva na tome što meksički zvaničnici kažu da će šef Tesle Elon Mask imati predstojeći telefonski razgovor sa meksičkim predsednikom Andresom Manuelom Lopezom Obradorom.
Činilo se da je severna industrijska država Nuevo Leon imala ranu prednost u trci.
Prošlog leta je naslikao Teslin logo na traci na malo korišćenom graničnom prelazu Kolumbija u Teksasu, a u decembru je postavio bilborde u glavnom gradu države, Montereju, na kojima je pisalo „Dobrodošao Tesla“.
Supruga guvernera države, Marijana Rodrigez, čak je prikazana na fotografijama koje su procurile na druženju sa Maskom.
Međutim, činilo se da je Lopez Obrador isključio polupustinjsku državu iz razmatranja u ponedeljak, tvrdeći da neće dozvoliti da fabrika sa tipično visokom potrošnjom vode rizikuje da tamo izazove nestašice.
To je pokrenulo konkurentsku borbu među drugim meksičkim državama, kao što je vreme hranjenja u akvarijumu za pirane. Ponude guvernera su se kretale od lukavih predloga do skoro komičnih.
„Verakruz je jedina država sa viškom gasa“, rekao je guverner Kuitlahuak Garsija iz države Verakruz na obali Zaliva, pre nego što je brzo dodao „gas… za industrijsku upotrebu, za industrijsku upotrebu!“
Pošto je kasnio u trku, Garsija je morao da se potrudi više: primetio je da je Verakruz dom jedine nuklearne elektrane u Meksiku. I on je tvrdio da Verakruz ima 30% vode u Meksiku, iako Nacionalna komisija za vodu procenjuje da je udeo države oko 11%. Voda je, ispostavilo se, gušća od krvi.
Guverner zapadne države Mičoakan nije bio izostavljen. Guverner Alfredo Ramirez Bedola je brzo postavio imitirani oglas za automobil Tesla koji stoji pored ogromnog avokada veličine automobila — najprepoznatljivijeg proizvoda Mičoakana — sa sloganom „Mičoakan — najbolji izbor za Teslu“.
„Imamo dovoljno vode“, rekao je Ramirez Bedola u televizijskom intervjuu koji je dao između niza sastanaka sa ličnostima iz automobilske industrije i međunarodnim poslovnim predstavnicima.
Mičoakan takođe ima nerešiv problem nasilja narko kartela. Ali slično nasilje u susednoj državi Gvanahuato nije sprečilo sedam velikih međunarodnih proizvođača automobila da otvore fabrike u Gvanahuatu.
Guverner Nuevo Leona Semjuel Garsija je morao brzo da razmišlja kako bi izbegao potpuno isključenje i smislio je novu strategiju.
Garsija je posegnuo za zapadnom državom Halisko, čiji guverner Enrike Alfaro pripada istoj maloj stranci Građanskog pokreta. Zajedno, njih dvojica su u četvrtak smislili „savez“ koji bi kamionima iz Haliska omogućio preferencijalno korišćenje graničnog prelaza Nuevo Leon, istog onog gde se prošle godine pojavila „Tesla“ traka.
Halisko ima već zdrav strani tehnološki sektor, ali što je najvažnije, ima više vode od Nuevo Leona.
Izgledalo je da njih dvojica nameravaju da igraju lepo. „Mi smo dve države koje ne moraju da se takmiče i kanibalizuju jedna drugu… kanibalizacija za ulaganje je greška“, rekao je Alfaro.
Fokus Lopeza Obradora na vodu bi mogao biti više o politici nego o sušama, rekla je Gabriela Siller, glavni ekonomista Banco Base sa sedištem u Nuevo Leonu. Ona je rekla da izgleda da predsednik pokušava da usmeri ulaganje Tesle u državu kojom upravlja njegova sopstvena Morena partija, poput Mičoakana ili Verakruza.
To bi mogla biti opasna igra, rekao je Siler.
„Tesla bi mogla da kaže da nije nečija igračka koju treba premeštati bilo gde i da odluči da ne dođe u Meksiko“, rekla je ona.
Sem Abuelsamid, glavni istraživački analitičar u američkoj kompaniji Guidehouse Insights, rekao je da je igranje jedne države protiv druge uobičajena praksa u SAD.
„Sećate se pre nekoliko godina, Amazon je pričao o izgradnji svog sedišta, kao što je svaka država, grad u zemlji davao ponude, pokušavajući da namami Amazon tamo“, rekao je Abuelsamid.
Postoje sumnje da će sve što Musk na kraju objavi biti fabrika za sklapanje automobila. Sekretar za spoljne poslove Marselo Ebrard rekao je da on razume da to neće biti fabrika, već „ekosistem“ dobavljača.
Musk je ranije davao obećanja koja se ne ostvaruju ili se dešavaju godinama nakon što je rekao da hoće. Na primer, 2019. je obećao flotu potpuno autonomnih robotaksi na putevima negde 2020. Skoro tri godine kasnije, Tesla tek treba da proda nijedno autonomno vozilo.
Iako se u Meksiku do sada malo govorilo o subvencijama, mnoge automobilske kompanije dobile su značajne podsticaje da grade fabrike u Meksiku. Takva trka može biti skupa.
„Upitno je da li je to zapravo toliko ekonomski korisno za lokalitete ili davanje tih subvencija“, rekao je Abuelsamid. „Oni ponekad troše milijarde dolara na poreske olakšice da bi namamili kompaniju tamo.
Musk je s vremena na vreme iznosio ideju o izgradnji električnog vozila od 25.000 dolara koje bi koštalo oko 20.000 dolara manje od trenutnog modela 3, sada Teslinog najjeftinijeg automobila. Mnogi proizvođači automobila prave jeftinije modele u Meksiku kako bi uštedeli na troškovima rada i zaštitili profitne marže.
Investicija Tesle mogla bi da bude deo „skoro prihvatanja“ američkih kompanija koje su se nekada proizvodile u Kini, a sada su mrzele na logističke i političke probleme tamo. To što će se te kompanije sada okrenuti Meksiku predstavlja najveću nadu za strane investicije te latinoameričke zemlje.
„Borba među državama za privlačenje investicija iz ovog fenomena bliskog približavanja biće teška, komplikovana“, rekao je Alfaro.
Kako je rekao Ramirez Bedola, „gde god se Tesla postavi, to će biti velika vest u Meksiku“.