SZO podiže uzbunu zbog ptičijeg gripa

SZO podiže uzbunu zbog ptičijeg gripa

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izdala je upozorenje zbog nedavnog porasta broja slučajeva ptičijeg gripa (H5N1) u Kambodži. Vlasti te zemlje jugoistočne Azije nedavno su izvestile da su dve osobe obolele od ove bolesti, a da je jedna od njih na kraju podlegla.

Obraćajući se novinarima tokom virtuelnog brifinga u petak, dr Silvi Briand, direktorka SZO za spremnost i prevenciju za epidemije i pandemiju, opisala je najnovije trendove u širenju virusa kao „zabrinjavajuće. Ona je takođe rekla da organizacija preispituje svoju globalnu procenu rizika.

„SZO ozbiljno shvata rizik od ovog virusa i poziva sve zemlje na povećanu budnost“, rekao je zvaničnik.

Prema Briandovim rečima, osim sve većeg broja slučajeva kod ptica, slična situacija se viđa i kod sisara, uključujući i ljude.

Kambodžanske vlasti su u četvrtak izvestile da je 11-godišnja devojčica umrla od ptičijeg gripa, a da je njen otac takođe bio pozitivan. Njihovi kontakti se trenutno proveravaju.

Komentarišući slučaj, Briand je istakao da još nije jasno da li je zaista bilo prenošenja sa čoveka na čoveka ili su se dve osobe zarazile virusom samo zbog „izloženosti istim uslovima životne sredine“, tj. , bliski kontakt sa zaraženim pticama ili drugim životinjama.

Predstavnik SZO rekao je novinarima da je organizacija u bliskom kontaktu sa kambodžanskim vlastima radi bilo kakvog ažuriranja.

Dok H5N1 postoji već više od dve decenije, novi soj nazvan clade 2.3.4.4b pojavio se 2020. godine, što je poslednjih meseci dovelo do rekordnog broja smrtnih slučajeva među divljim pticama i domaćom živinom.

Do sada prikupljeni podaci ukazuju na to da novi podtip obično ne izaziva značajne bolesti kod ljudi. Do danas, SZO zna za samo pola tuceta slučajeva, od kojih su većina blagi.

Ranije ovog meseca, organizacija je rangirala rizik koji za ljude predstavlja H5N1 kao nizak.

Ipak, globalna zdravstvena organizacija već pojačava svoje napore u pripremi, napominjući da postoji nekoliko antivirusnih lekova, kao i 20 licenciranih vakcina, ukoliko se situacija pogorša.

Prema SZO, u periodu od januara 2003. do januara 2023. prijavljeno je ukupno 868 slučajeva infekcije ljudi koji su uključivali različite sojeve ptičijeg gripa, pri čemu se 457 pokazalo smrtnim.