Laboratorija Sous-marin Provence Mediterranee (LSPM) nalazi se 40 km od obale Tulona, na dubini od 2.450 m, nedostupna čak ni sunčevoj svetlosti. Kroz ovu nacionalnu istraživačku platformu koju vodi CNRS u saradnji sa Univerzitetom Eks-Marsej (AMU) i IFREMER-om, naučnici će istraživati podmorske nepoznate dok skeniraju nebo u potrazi za neutrinama. Ove elementarne čestice vanzemaljskog porekla poznaju nekoliko prepreka i mogu čak da pređu našu planetu, a da ne udare u jedan atom.
Glavni instrument u LSPM-u je KM3NeT, džinovski detektor neutrina koji je razvio tim od 250 istraživača iz 17 zemalja. U mrklo crnom ponoru, KM3NeT će proučavati tragove plavičaste svetlosti koju neutrini ostavljaju u vodi. Sposoban da detektuje desetine ovih čestica dnevno, pomoći će da se razjasni njihova kvantna svojstva, koja još uvek prkose našem razumevanju.
Drugi LSPM instrumenti će omogućiti naučnoj zajednici da proučava život i hemiju ovih dubina. Oni će istraživačima ponuditi uvid u acidifikaciju okeana, deoksigenaciju dubokog mora, morsku radioaktivnost i seizmičnost, i omogućiti im da prate populacije kitova, kao i da posmatraju bioluminiscentne životinje. Ova okeanografska instrumentacija je integrisana u mrežu podmorskih opservatorija EMSO evropske istraživačke infrastrukture.
LSPM je strukturisan oko serije titanijumskih razvodnih kutija i inteligentnih sistema koji mogu da napajaju više naučnih instrumenata i preuzimaju njihove podatke u realnom vremenu, preko 42 km dugog elektro-optičkog kabla. Baza trenutno ima tri razvodne kutije, ali budući dodatak drugog kabla bi mogao da poveća broj do pet.