SAD optužuju ruske finansijske zvaničnike za saučesništvo u ratu

SAD optužuju ruske finansijske zvaničnike za saučesništvo u ratu

Američka ministarka finansija Dženet Jelen optužila je ruske zvaničnike koji su prisustvovali sastanku finansijskih lidera G20 da su „saučesnici“ u zverstvima u ruskoj invaziji na Ukrajinu, dok je domaćin Indija izbegavala da pomene višegodišnji rat u inauguracionim rečima, preneo je Rojters.

Indijski premijer Narendra Modi pozvao je finansijske lidere da se fokusiraju na „najugroženije građane sveta“, ne pominjući direktno rat, iako će sukob i njegov uticaj na globalnu ekonomiju verovatno dominirati dvodnevnim sastankom.

Modi je rekao da su pandemija COVID-19 i „rastuće geopolitičke tenzije u različitim delovima sveta“ doveli do neodrživog nivoa duga u nekoliko zemalja, poremećaja u globalnim lancima snabdevanja i pretnji po bezbednost hrane i energije.

„Pozvao bih da se vaše rasprave usredsrede na najugroženije građane sveta“, rekao je on, dodajući da se stabilnost, poverenje i rast moraju vratiti u svetsku ekonomiju.

U obraćanju na prvu godišnjicu ruske invazije, Jelen je pozvala kolege iz G20 da „udvostruče svoje napore da podrže Ukrajinu i ograniče sposobnost Rusije da vodi rat“.

Očekuje se da će lideri bogatih demokratija G7 objaviti nove sankcije onima koji pomažu u ratnim naporima Rusije, nakon virtuelnog sastanka sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim kasnije u petak.

A uoči tog sastanka, Britanija je izdala nove sankcije Rusiji, uključujući zabranu izvoza svake stavke koju je koristila na bojnom polju i zabranu uvoza robe od gvožđa i čelika.

Blok G20 uključuje zemlje G7, kao i Rusiju, Kinu, Indiju, Brazil i Saudijsku Arabiju, između ostalih. Međutim, ruski ministar finansija Anton Siluanov i guvernerka centralne banke Elvira Nabiulina nisu bili na sastanku G20 u Indiji, a Moskvu su predstavljali poslanici.

Jelen je rekla da je „oružanje“ hrane i energije ruskog predsednika Vladimira Putina naškodilo ne samo Ukrajini, već i globalnoj ekonomiji, a posebno zemljama u razvoju.

„Pozivam ruske zvaničnike ovde u G20 da shvate da ih njihov kontinuirani rad za Kremlj čini saučesnicima u Putinovim zverstvima“, rekla je Jelen. „Oni snose odgovornost za živote i sredstva za život koji su oduzeti u Ukrajini i štetu nanetu globalno.

Francuski ministar finansija Bruno Le Mer rekao je Rojtersu da finansijski lideri G20 moraju da osude agresiju Rusije na Ukrajinu i da Evropa radi na novim sankcijama Moskvi.

Indija, koja trenutno predsedava G20, ne želi da blok razgovara o dodatnim sankcijama Rusiji i takođe pritiska da se izbegne upotreba reči „rat“ u jeziku saopštenja G20 za opis sukoba, rekli su zvaničnici G20 za Rojters.

Nju Delhi je zadržao neutralan stav o sukobu, znatno povećavši kupovinu jeftinije ruske nafte. Rusija svoje akcije u Ukrajini naziva „specijalnom vojnom operacijom“.

Jelen je rekla da je saopštenje još u toku rasprave i da se nada da će videti snažnu osudu ruske invazije i štete koju je ona nanela Ukrajini i globalnoj ekonomiji.

Sastanak je održan usred znakova da su se globalni izgledi poboljšali u odnosu na poslednji samit G20 u oktobru, kada su se brojne ekonomije kretale na ivici recesije usred skokova cena energije i hrane izazvanih ratom.

Jelen je istakla poboljšanje, rekavši da je globalna ekonomija „danas na boljem mestu nego što su mnogi predviđali pre samo nekoliko meseci“.

Međunarodni monetarni fond je prognozirao rast globalnog BDP-a za 2023. na 2,9%, u odnosu na prognozu od 2,7% iz oktobra, ali je i dalje znatno ispod 3,4% ostvarenih 2022. godine.

Jelen je poboljšanje delimično pripisala saradnji između centralnih banaka i vlada G20 tokom prošle godine u preduzimanju snažnih akcija za suzbijanje inflacije, čak i na račun rasta.

Inflacija u Sjedinjenim Državama i drugim zemljama je smanjena zajedno sa nižim cenama energenata, ali Jelen je dodala da su takvi napori potrebni da se nastave i da je potrebno više rada na ublažavanju prelivanja iz rata, kao što je ublažavanje nestašice hrane i zadržavanje cena energije i ruskih prihoda.

Očekuje se da će na sastanku G20 biti održani i razgovori o otplati duga za zemlje u nevolji, uz jačanje pritiska na Kinu, najvećeg svetskog bilateralnog kreditora, i druge zemlje da uzmu veliko smanjenje kredita.

U video-obraćanju na sastanku, Liu Kun, kineski ministar finansija, ponovio je stav Pekinga da Svetska banka i druge multilateralne razvojne banke učestvuju u otpuštanju duga tako što se šišaju zajedno sa bilateralnim kreditorima.

Međunarodne finansijske institucije i komercijalni kreditori treba da slede princip „zajedničke akcije, pravičan teret“, rekao je Liu.