Kina je u petak krenula na dalje jačanje nadzora nad podacima, izdavši ugovor koji će manje firme morati da potpišu ukoliko žele da pošalju informacije o korisnicima u inostranstvo.
Peking je poslednjih godina izdao nove zakone o sajber bezbednosti, podacima i privatnosti koji zahtevaju da se organizacije sa velikim bazama korisnika podvrgnu procenama i odobrenjima prilikom rukovanja gomila podataka koje prikupljaju, piše Rojters.
Takozvani standardni ugovor koji je u petak izdala Kineska administracija za sajber prostor (CAC) nastoji da pokrije organizacije sa manjim korisničkim bazama.
Od 1. juna, stranke koje rukuju ličnim podacima do milion ljudi ili koje su poslale lične podatke do 100.000 pojedinaca u inostranstvo od januara prošle godine moraće da potpišu takve ugovore, saopštio je CAC.
Od njih će se tražiti da izjasne da su izvršili procene pre slanja informacija u inostranstvo, kao što je rizik da ih korisnici iz inostranstva nezakonito koriste, i da podnesu ugovor lokalnim CAC odeljenjima u roku od 10 dana od stupanja na snagu.