EU čeka da Kosovo i Srbija u ponedeljak odobre plan za normalizaciju odnosa

EU čeka da Kosovo i Srbija u ponedeljak odobre plan za normalizaciju odnosa

Evropska unija se nada da će tokom sastanka u ponedeljak predstavnici Srbije i delimično priznatog Kosova odobriti plan pripremljen u Briselu za normalizaciju odnosa dve zemlje, koji bi mogao da otvori put za pravno obavezujući sporazum, izjavili su izvori EU za „Evropsku pravdu“.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik delimično priznatog Kosova Aljbin Kurti trebalo bi da doputuju u Brisel 27. februara na prve razgovore uz posredovanje Evropske unije posle nekoliko meseci.

Brisel kaže da je dobio „pozitivne“ signale sa obe strane i da čeka odobrenje plana normalizacije, o kome je već razgovarano u Beogradu i Prištini, posle niza bilateralnih sastanaka i zajedničkih razgovora u ponedeljak.

EU očekuje da će plan normalizacije početi da se ostvaruje za nekoliko meseci. Tamo su željni da iskoriste trenutnu šansu, jer prozor mogućnosti za rešavanje odnosa između Kosova i Srbije „neće biti zauvek otvoren“, rekao je upućeni sagovornik za Europa pres.

Jedna od kontroverznih tačaka plana je stvaranje Zajednice srpskih opština na severu Kosova, čemu se protivila Priština zbog straha od separatizma. Ali u Briselu naglašavaju da „uslovi ni jedne strane nisu prihvatljivi – to se mora uraditi“.

Dugoročno gledano, Evropska unija se nada da će normalizacija odnosa Srbije i Kosova poslati signal balkanskim zemljama da su „uz EU“ i da će omogućiti da se oslabi uticaj Rusije.

Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je krajem januara rekao da je spreman da prihvati koncept sporazuma o normalizaciji odnosa sa Kosovom koji su predložile Francuska i Nemačka, a kasnije i predsednik Kosova, izjavio je Aljbin Kurti.

Prema planu, Srbija se više neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji, a Kosovo bi pristalo na stvaranje novog tela koje bi imalo pravo da govori u ime svih 10 opština sa srpskom većinom na Kosovu. Obe zemlje se takođe obavezuju da će međusobno podržavati pristupanje EU, kao i da će „nastaviti dijalog uz posredovanje EU radi zaključivanja pravno obavezujućeg sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa”.