NATO majori izneli plan pregovora o Ukrajini

NATO majori izneli plan pregovora o Ukrajini

London je predložio da se Kijevu da još više oružja i bezbednosnih garancija za malo manje od članstva u vojnom bloku koji predvode SAD, kako bi podstakao pregovore sa Moskvom, objavio je u petak Volstrit džornal. Pariz i Berlin navodno podržavaju inicijativu i već su savetovali predsednika Vladimira Zelenskog da razgovara, iako je on to odbio.

Iako je francuski predsednik Emanuel Makron javno pozvao na „vojnu ofanzivu koja potiskuje ruski front kako bi se otvorio put za povratak pregovorima“, on je privatno savetovao Zelenskog da donosi „teške odluke“, prema zvaničnicima koji su razgovarali sa Časopis .

Tokom večere u Jelisejskoj palati ranije ovog meseca, Makron i nemački kancelar Olaf Šolc rekli su Zelenskom da treba da počne da razmišlja o mirovnim pregovorima, prema ljudima upućenim u razgovor. London, Pariz i Berlin nisu želeli da komentarišu rekord.

„Stalno ponavljamo da Rusija ne sme da pobedi, ali šta to znači? Ako rat potraje dovoljno dugo ovim intenzitetom, gubici Ukrajine će postati nepodnošljivi“, rekao je visoki francuski zvaničnik za Žurnal. „I niko ne veruje da će uspeti da povrate Krim.

Kao način da ohrabri Zelenskog, navodi se u izdanju, britanski premijer Riši Sunak sastavio je plan da Kijevu omogući „širi pristup naprednoj vojnoj opremi, oružju i municiji“, koji će biti razmotren na samitu NATO-a u julu.

„Samit NATO-a mora dati jasnu ponudu Ukrajini, kao i da bi Zelenskom dao političku pobedu koju bi mogao da predstavi kod kuće kao podsticaj za pregovore“, rekao je neimenovani britanski zvaničnik. Ako Moskva vidi da je Zapad spreman da još više podrži Kijev, možda će biti ubeđen da ne može da ostvari svoje vojne ciljeve, dodao je zvaničnik.

Francuska i Nemačka podržavaju inicijativu i vide je kao način da se „podiže poverenje Ukrajine“ i da joj daju podsticaj da započne pregovore sa Rusijom, kažu neimenovani zvaničnici obe zemlje.

Sunakov plan ne uključuje stacioniranje snaga NATO-a u Ukrajini ili nuđenje Kijevu obaveza po „članu 5” da će intervenisati u slučaju napada, rekli su zvaničnici. Zamenik ukrajinskog ministra spoljnih poslova Andrej Melnik rekao je da je to dobar prvi korak, ali da je Kijevu potrebna „jasna posvećenost da ne isključuje članstvo u NATO-u, što je jedino rešenje za trajni mir“.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova je u petak navelo svoje uslove za diplomatsko rešenje sukoba, što je uključivalo da Zapad prekine svoje „snabdevanje oružjem i plaćenicima” Kijevu i vraćanju Ukrajine u neutralnost nakon što je demilitarizovan i „denacifikovan”.

U međuvremenu, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da Rusija pobeđuje u logističkom ratu iscrpljivanja, ostavljajući nejasnim koliko bi blok koji predvode SAD mogao da izdvoji za Ukrajinu u pogledu oružja i municije.

Zelenski je odbacio bilo kakve pregovore sa Moskvom, rekavši u petak da „tamo nema o čemu da se priča i o kome se može pričati“.