Par istraživača prirodnih nauka sa koledža Merimaunt Menhetn otkrio je da visoki nivoi psećeg izmeta koji slete na trotoare u gradu Njujorku dovode do visokog nivoa bakterija u kućama i preduzećima. U svom radu objavljenom u časopisu Indoor and Built Environment, Alessandra Leri i Marjan Khan opisuju prikupljanje i testiranje uzoraka životne sredine sa velikog broja lokacija na Menhetnu na Upper East Side-u.
Enterokoki su vrsta bakterija koje se nalaze u crevima i fekalnim materijama većine životinja. Oni takođe mogu da prođu u životnu sredinu tokom defekacije i poznato je da se zadržavaju na mnogim materijalima, kao što su cement, tepisi i drugi podni materijali. U ovom novom naporu, Leri i Kan su pokušali da izmere količinu psećeg izmeta koji sleće na javne trotoare u Njujorku i stepen do kojeg bakterije koje ona nosi mogu da uđu u domove, preduzeća i druge javne zgrade.
Da bi napravili svoju procenu, istraživači su koristili pipete za prikupljanje uzoraka kišnice sa javnih trotoara i lepljivu traku za prikupljanje uzoraka sa podova i tepiha u zgradama. Takođe su testirali potplate cipela više volontera koristeći sterilnu vodu za ispiranje.
Svi uzorci su kultivisani u njihovoj laboratoriji i narasli do nivoa koji su se mogli posmatrati pod mikroskopom. Svaki je zatim proučavan da bi se odredio nivo enterokoka. Istraživači su otkrili da su nivoi u uzorcima kišnice bili u proseku 31.000 na 100 mililitara. Napominju da je američka EPA postavila sigurnu granicu od 110 na 100 mililitara za javne plaže kao način za upoređivanje nivoa. Takođe su otkrili da je broj bakterija pronađenih u zgradama, nošenih na đonovima cipela, u odnosu na količinu saobraćaja. Kao što se očekivalo, pronašli su više enterokoka u tepihu nego na podovima. Takođe su otkrili visok nivo na đonovima cipela, što sugeriše da su one glavno transportno sredstvo.
Istraživači zaključuju primećujući da ljudi mogu da smanje nivoe takvih bakterija u svojim domovima jednostavnim skidanjem cipela pre ulaska – bez dodirivanja potplata.