Istraživači CURAM SFI istraživačkog centra za medicinske uređaje objavili su u Nature Communications ključnu studiju kojom se uspostavlja novi pretklinički model za razvoj klinički relevantnih tretmana za srčane udare.
Srčani udari (infarkt miokarda (MI)) nastaju kao posledica akutne komplikacije koronarne arterijske bolesti i glavni su uzrok globalne smrtnosti. Dva glavna tipa srčanog udara su ST-elevacija (STEMI) i ne-ST elevacija (NSTEMI). Ne-ST-elevacija je vrsta srčanog udara koji se obično dešava kada su potrebe vašeg srca za kiseonikom nezadovoljene. Ovo stanje je dobilo ime jer nema lako prepoznatljiv električni obrazac kao kod ST elevacije koji se može očitati sa elektrokardiograma (EKG).
Pacijenti koji prežive srčani udar imaju različite stepene oštećenja srčanog tkiva, što može dovesti do srčane insuficijencije kod značajnog dela ovih pacijenata. U poslednje dve decenije, NSTEMI su značajno porasli kod hospitalizovanih pacijenata. Ovaj podtip srčanog udara dovodi do manjeg oštećenja tkiva u poređenju sa STEMI. Ipak, što je važno, nedavni podaci iz kliničkog registra pokazuju da su NSTEMI povezani sa većom dugotrajnom smrtnošću od STEMI.
Trenutno, pretklinički modeli srčanog udara oponašaju samo STEMI pune debljine i stoga služe samo za istragu o terapijama i intervencijama usmerenim na NSTEMI podskup srčanog udara.
U ovoj novoj studiji, istraživači su razvili pretklinički model NSTEMI usvajanjem nove hirurške procedure koja veoma liči na složenost kliničkih slučajeva kod ljudi. Istraživači su potvrdili predstavljeni model upoređujući ga sa utvrđenom metodom za postizanje STEMI. Oni su izvršili detaljnu analizu u glavnim akutnim i kasnim vremenskim tačkama nakon indukcije NSTEMI, 7 i 28 dana, respektivno.
Dr Paolo Contessotto i dr Renza Spelat su rekli: „Napredne analize zahvaćenog srčanog tkiva istakle su karakterističan obrazac promena u tkivu, posebno u delovima šećera (glikana) koji čine membrane srčanih ćelija i ekstracelularni matriks (mreža proteina). i drugi molekuli koji okružuju, podržavaju i daju strukturu ćelijama i tkivima u telu.) Identifikovanje takvih promena u molekularnim elementima kojima se može pristupiti i lečiti lekovima za injekcije baca svetlo na to kako možemo da razvijemo ciljana farmakološka rešenja za ispravljanje ovih promena. “
Ovo istraživanje je rezultat uspostavljene saradnje CURAM-a sa evropskim institucijama u Italiji (Univerzitet Milano-Bicocca), Francuskoj (Univerzitet Paris Est Creteil), Švedskoj (Univerzitet u Geteborgu) i Litvaniji (Litvanski univerzitet zdravstvenih nauka).
Profesor Abhai Pandit, naučni direktor CURAM-a i viši autor studije, rekao je: „Postoji potreba na terenu da se usvoje klinički relevantni modeli za proučavanje patofiziologije NSTEMI i otkriju njegove funkcionalne razlike sa indukcijom STEMI. Ovaj novi model će olakšati prevođenje buduća istraživanja u ovoj oblasti, omogućavajući otkrivanje novih klinički relevantnih tretmana za pacijente.“
G. Mark Da Kosta, klinički istraživač u CURAM-u i stariji autor studije, rekao je: „Trenutno je NSTEMI najčešća prezentacija akutnog srčanog udara. Zabrinutost je da pacijenti sa NSTEMI imaju manji broj pacijenata (tokom prijema na primarni NSTEMI) i kratkoročne stope mortaliteta, ali značajno veći dugoročni mortalitet od onih kod pacijenata sa STEMI. Danska studija registra od 8.889 pacijenata pokazala je da je petogodišnji mortalitet nakon NSTEMI bio 16%, a druga studija registra je istakla 10- godine stopa preživljavanja od samo oko 50%. Koliko je nama poznato, trenutno ne postoje modeli koji mogu da reprodukuju i funkcionalne i histološke karakteristike NSTEMI. Ovaj novi model može posebno poslužiti kao pretklinička osnova za proučavanje intervencija koje bi mogle da se bore sa kratkoročni i dugoročni efekti NSTEMI.“