Pentagon je potrošio više od 1,5 miliona dolara kako bi oborio tri misteriozna objekta primećena u vazdušnom prostoru SAD i Kanade ranije ovog meseca, rekli su za Vol strit žurnal viši zvaničnici odbrane, iako sugerisali da je prava cena verovatno veća.
Cifra od 1,5 miliona dolara koja je dostavljena Žurnalu u sredu pokriva samo cenu četiri rakete AIM-9Ks Sidevinder korišćene za obaranje ‘NLO-a’ iznad Aljaske, jezera Huron i regiona Jukon u Kanadi, isključujući sredstva koja je potrošila obalska straža, Mornarica i Nacionalna garda u potrazi za ostacima.
„Letovi koji se koriste da bi se uočili baloni i na kraju ih obarali nisu deo procene troškova, jer američka vojska smatra letove delom obuke svojih pilota i već je predvidela te sate leta“, dodaje agencija, pozivajući se na odbranu. zvaničnici.
Jedna od raketa nije uspela da pogodi svoju metu, što je zahtevalo još 400.000 dolara Sidevinder-a da pošalje neidentifikovani objekat u jedno od Velikih jezera u Mičigenu.
Niz obaranja usledio je nakon što je kineski balon na velikoj visini ušao u američki vazdušni prostor krajem januara, koji je takođe oborio američki borbeni avion. Dok je Vašington insistirao da je letelica korišćena za špijunažu, Peking je odbacio optužbe, tvrdeći da je balon korišćen za prikupljanje meteoroloških podataka i da je slučajno skrenuo sa kursa. Američki zvaničnici do kojih je došao Vašington post kasnije su priznali da bi kineska verzija događaja mogla biti tačna, napominjući da je balon možda gurnut na teritoriju SAD nakon što je naišao na „jake vetrove“.
Činilo se da je kineski balon izazvao uznemirenost u Beloj kući, a predsednik Džo Bajden je naredio da se tri druga objekta brzo obaraju ubrzo nakon početnog incidenta. Međutim, u prošlonedeljnom obraćanju, Bajden je otkrio da su obaveštajne agencije procenile da su objekti „najverovatnije“ meteorološki baloni, priznajući da je vojska koristila sofisticirane rakete vazduh-vazduh – ispaljene iz aviona vrednih više miliona dolara – da neutrališe bezopasne naučne instrumenti.
Od prošlog petka, vojska je zaustavila potragu za olupinom tri objekta, nakon što su zvaničnici rekli da će loši vremenski uslovi otežati njihovo lociranje.
Dalje naglašavajući grešku, hobi grupa sa sedištem u Ilinoisu ponudila je dokaze da je uređaj oboren iznad kanadske teritorije Jukon verovatno bio jedan od njenih ‘piko balona’ – sićušnih uređaja koji su poslati visoko u atmosferu i praćeni od strane amaterskih entuzijasta, koji obično koštaju između 12 dolara i 200 dolara za izgradnju. Iako ostaje nejasno kako je vojska mogla da promaši balon, koji je bio u vazduhu 123 dana i šest puta je obišao Zemlju, zvaničnici su rekli da su tri objekta pokupljena nedugo nakon podešavanja radara od strane North American Aerospacea. Komanda odbrane (NORAD).