Rusija je u sredu rekla da će morati da vidi promenu u stavu NATO-a i spremnosti za dijalog pre nego što razmotri povratak na svoj poslednji preostali nuklearni sporazum sa Sjedinjenim Državama, preneo je Rojters.
Donji dom ruskog parlamenta brzo je izglasao suspenziju učešća Moskve u sporazumu o novom START-u, čime je naglašena odluka koju je predsednik Vladimir Putin objavio u utorak kada je optužio Zapad da pokušava da nanese „strateški poraz“ Rusiji u Ukrajina.
Ugovor iz 2010. ograničava raspoređene nuklearne bojeve glave svake zemlje na 1.550. Bezbednosni analitičari kažu da bi njen potencijalni kolaps mogao da pokrene novu trku u naoružanju u opasnom trenutku kada Putin sve više prikazuje ukrajinski rat koji je pokrenuo pre godinu dana kao direktnu konfrontaciju sa Zapadom.
Upitan u kojim okolnostima će se Rusija vratiti sporazumu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao: „Sve će zavisiti od stava Zapada… Kada bude spremnosti da se uzme u obzir naša zabrinutost, onda će se situacija promeniti“.
Novinska agencija Interfaks citirala je zamenika ministra spoljnih poslova Sergeja Rjabkova koji je rekao: „Mi ćemo, naravno, pažljivo pratiti dalje akcije Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, uključujući i u cilju preduzimanja daljih kontramera, ako bude potrebno.
Odgovarajući na izveštaj CNN-a da je Rusija neuspešno testirala svoju interkontinentalnu balističku raketu Sarmat ranije ove nedelje – oružje koje može da nosi više nuklearnih bojevih glava – Interfaks je citirao Rjabkova koji je rekao: „Ne možete verovati svemu što se pojavljuje u medijima, posebno ako je izvor CNN.“
Suspendovani sporazum daje svakoj strani pravo da pregleda lokacije druge strane – iako su posete obustavljene od 2020. zbog COVID-a i rata u Ukrajini – i obavezuje strane da dostave detaljna obaveštenja o njihovom raspoređivanju.
Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je u utorak da je taj ruski potez „duboko nesrećan i neodgovoran“. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da to čini svet opasnijim i pozvao Putina da ponovo razmisli.
Rusija je, međutim, rekla da će nastaviti da se pridržava ograničenja broja bojevih glava koje može da rasporedi i da je spremna da poništi svoju odluku.
Pre glasanja u ruskoj Državnoj dumi, donjem domu parlamenta, predsednik Vjačeslav Volodin okrivio je Sjedinjene Države za slom.
Prestajući da ispunjavaju svoje obaveze i odbijajući predloge naše zemlje o pitanjima globalne bezbednosti, SAD su uništile arhitekturu međunarodne stabilnosti“, naveo je Volodin u saopštenju.
Rusija sada zahteva da britansko i francusko nuklearno oružje usmereno protiv Rusije bude uključeno u okvir kontrole naoružanja, što analitičari kažu da nije početak za Vašington nakon više od pola veka bilateralnih nuklearnih sporazuma sa Moskvom.
„Očigledno ćemo obratiti posebnu pažnju na to koju liniju i koje odluke donose London i Pariz, koje se više, čak ni hipotetički, ne mogu smatrati van rusko-američkog dijaloga o kontroli nuklearnog naoružanja“, rekao je Rjabkov, a prenosi agencija TASS.
On je rekao da trenutno nema direktnog dijaloga između Moskve i Vašingtona o nuklearnim pitanjima i da se ne zna da li će se nastaviti.