Indija ne želi da Grupa 20 nacija razgovara o dodatnim sankcijama Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, rekli su u sredu vladini izvori, dok su finansijski zvaničnici bloka započeli sastanak u blizini grada Bengalura na jugu zemlje.
Indijski izvori, koji su direktno uključeni u ovonedeljni sastanak ministara finansija i šefova centralnih banaka G20, rekli su da će se razgovarati o makroekonomskim posledicama rata, ali Indija ne želi da razmatra dodatne akcije protiv Rusije tokom svog jednogodišnjeg predsedavanja.
„Indija ne želi da razgovara ili podržava bilo kakve dodatne sankcije Rusiji tokom G20“, rekao je jedan od zvaničnika. „Postojeće sankcije Rusiji imale su negativan uticaj na svet.
Portparoli indijske vlade i ministarstava finansija i inostranih poslova nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Ranije je Anurag Thakur, indijski ministar informisanja, rekao na konferenciji za novinare nakon što je pozdravio delegate: „Današnje doba nije za rat. Demokratija, dijalog i diplomatija su put napred“.
Sastanak u letnjem odmaralištu Nandi Hils je prvi veliki događaj indijskog predsedavanja G20. Verovatno će biti u senci prve godišnjice ruske invazije na njenog suseda, koja pada u petak.
Indija je zadržala neutralan stav o ratu, odbijajući da okrivi Rusiju za invaziju, tražeći diplomatsko rešenje i povećavajući kupovinu ruske nafte tokom prošle godine.
Zamenik američkog ministra finansija Voli Adejemo rekao je ove nedelje da će Vašington i njegovi saveznici uvesti nove sankcije i kontrolu izvoza Rusiji narednih dana, kao i da će se obračunati sa kompanijama i pojedincima koji pomažu Moskvi da izbegne sankcije.
Japanski ministar finansija rekao je u utorak da će se finansijski lideri zemalja Grupe sedam (G7) sastati na marginama sastanka G20 kako bi razgovarali o merama protiv Rusije.
Rusija je decenijama najveći snabdevač Indije vojnom opremom i četvrto je po veličini tržište za indijske farmaceutske proizvode.
„Mnoge nacije žele svoj red da govore o ratu Rusije i Ukrajine“, rekao je zamenik guvernera centralne banke iz jedne od zemalja koje su učestvovale, želeći da ostane anoniman.
„Sama Rusija želi da razgovara o ekonomskom uticaju sankcija.
Ruska ambasada u Nju Delhiju nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Očekuje se da će ministri finansija i čelnici centralnih banaka G20 razgovarati i o deblokadi restrukturiranja duga za ugrožene ekonomije koje su teško pogođene pandemijom COVID-19 i ratom u Ukrajini.
Rojters je prošle nedelje izvestio da je Indija izradila predlog za zemlje G20 da pomognu državama dužnicima tako što će zatražiti od zajmodavaca, uključujući najvećeg svetskog suverenog kreditora Kinu, da poduzmu veliko smanjenje zajmova.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen i nemački ministar finansija Kristijan Lindner će prisustvovati sastancima i očekuje se da će izvršiti pritisak na Kinu da „brzo ispuni“ obaveze za otplatu duga za zemlje sa niskim i srednjim prihodima.
Tokom događaja, Međunarodni monetarni fond (MMF) planira da održi sastanak sa Svetskom bankom, Indijom, Kinom, Saudijskom Arabijom, Sjedinjenim Državama i drugim zemljama Grupe sedam (G7) kako bi pokušao da postigne razumevanje o zajedničkim standardima, principima i definicije o tome kako restrukturirati dug zemlje u nevolji.
Pravila o kriptovalutama, reforma multilateralnih razvojnih banaka, međunarodno oporezivanje i obezbeđivanje adekvatnih finansija za borbu protiv klimatskih promena takođe su na dnevnom redu sastanaka, kojima će prisustvovati i šefovi MMF-a, Svetske banke i Azijske razvojne banke.
Međutim, nije se očekivalo da sastanku prisustvuju ni ruski ministar finansija ni šef centralne banke, već će ih predstavljati njihovi zamenici.