Jednom kada slučaj silovanja stigne na sud, veća je verovatnoća da će porote u Engleskoj i Velsu osuditi nego osloboditi optuženog, a to je slučaj već najmanje 15 godina, prema opsežnoj analizi svih presuda porote koju je izvršila profesorka UCL-a Cheril Thomas.
List je takođe otkrio da se stopa osuda porote za silovanje povećava uporedo sa povećanjem presuda porote u slučajevima silovanja.
Uprkos tome što je silovanje danas jedno od najistaknutijih pitanja u pravosudnom sistemu Ujedinjenog Kraljevstva, do ove studije više od decenije nije bilo pouzdanih informacija o tome koliko često porote osuđuju optužene optužene za silovanje u Engleskoj i Velsu.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Criminal Lav Reviev, ispitalo je sve optužbe, izjašnjavanje o krivici i presude porote za sve optužene u Krunskom sudu u Engleskoj i Velsu tokom 15-godišnjeg perioda od 2007. do 2021. godine. Studija je analizirala skoro šest miliona optužbi protiv optuženih i obuhvata svaku pojedinačnu presudu koju je porota donela po optužbama za silovanje u ovom periodu (68.863 presude porote putem veća).
U 2021. godini, posljednjoj godini sa punim podacima, stopa osuđujućih presuda porote za sve optužbe za silovanje iznosila je 75%, u odnosu na 55% u 2007. Nalaz da porote češće osuđuju nego oslobađaju optužene u slučajevima silovanja takođe je bio istinit bez obzira na starost ili pol podnosioca žalbe.
Istraživanje je naručilo više sudstvo nakon peticije Parlamentu u kojoj se tvrdi da su porotnici bili pristrasni u slučajevima silovanja i da su stope presuda porote za silovanje bile veoma niske.
Drugi ključni nalazi/analize iz istraživanja profesora Tomasa:
Profesor Tomas (UCL Lavs), direktor projekta žirija UCL, rekao je: „Ovi nalazi imaju važne implikacije ne samo na vladin akcioni plan za silovanje i trenutnu reviziju krivičnog gonjenja za seksualne prestupe od strane Pravne komisije. Oni su važni za sve podnosioce žalbe za silovanje. Znajući istina o donošenju odluka porote u slučajevima silovanja važna je za svakoga ko možda ne želi da nastavi sa predmetom do suđenja jer pogrešno veruje da porote ne žele da osude optužene u slučajevima silovanja.
„Jasno je da postoje ozbiljni problemi sa načinom na koji policija rešava žalbe o silovanju i koliko je vremena potrebno da slučajevi stignu do suda. Ali porote nisu odgovorne za ovo. One mogu samo da odlučuju o predmetima koji im se podnesu, a ovo istraživanje pokazuje da ako silovanje podnosioci žalbe mogu da iznesu svoje dokaze pred porotu, oni imaju veliku verovatnoću da obezbede osudu.“
Ash Patel, šef programa (pravosuđe), Nafild fondacija, rekao je: „Nesumnjivo postoji kriza u tome kako se krivični pravosudni sistem bavi ozbiljnim slučajevima seksualnog napada i silovanja. Međutim, ova revolucionarna studija jasno pokazuje da ti problemi ni početi niti završiti sa porotom. Suprotno stavovima mnogih ljudi, ova studija sugeriše da tokom vremena porote nisu bile preterano blage u svojim odlukama u slučajevima silovanja, osuđujući češće nego oslobađajući i vraćajući primetno visoke stope osuđujućih presuda poslednjih godina.“
Ranije istraživanje profesora Tomasa ispitivalo je stope osuđujućih presuda za silovanje u poroti u periodu 2006–2008. Profesor Tomas je takođe sproveo istraživanje sa stvarnim porotnicima na sudu koje je pokazalo da porotnici u Engleskoj i Velsu ne veruju rutinski u lažne pretpostavke o silovanju i podnosiocima žalbe.