Kompanije za naftu i gas ne čine dovoljno da smanje emisiju metana, saopštila je u utorak Međunarodna agencija za energiju (IEA), uprkos visokim cenama energije zbog kojih se mere za smanjenje uglavnom isplate.
U svom najnovijem godišnjem izveštaju Global Methane Tracker, IEA je otkrila da su emisije iz energetskog sektora neznatno porasle prošle godine na 135 miliona tona, što je nešto ispod rekorda postavljenog 2019.
„Naš novi Global Methane Tracker pokazuje da je postignut određeni napredak, ali da su emisije i dalje previsoke i da ne padaju dovoljno brzo – posebno pošto je smanjenje metana među najjeftinijim opcijama za ograničavanje kratkoročnog globalnog zagrevanja“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol. „Jednostavno nema izgovora.
Metan je odgovoran za oko 30 odsto porasta globalnih temperatura od industrijske revolucije. Pošto ima brži i snažniji uticaj od smanjenja ugljen-dioksida, emisije metana mogu se pokazati kao najbolji način da se ograniči kratkoročno globalno zagrevanje i brzo poboljša kvalitet vazduha.
Energetski sektor čini oko 40 procenata ukupnih emisija metana koje se mogu pripisati ljudskoj aktivnosti, odmah iza poljoprivrede, a dostupna su i isplativa rešenja.
„Procenjujemo da bi se oko 70 odsto emisija metana iz operacija fosilnih goriva moglo smanjiti uz postojeću tehnologiju“, navodi IEA u izveštaju.
Dok operacije sa fosilnim gorivima smanjuju količinu emitovanog metana po jedinici energije i curenja u atmosferu, ukupne emisije i dalje rastu.
Ovo uprkos koracima za smanjenje emisija koje se u velikoj meri plaćaju same za sebe.
„Na osnovu rekordnih cena gasa viđenih širom sveta 2022. godine, procenjujemo da bi oko 80 odsto opcija za smanjenje emisija iz naftnih i gasnih operacija širom sveta moglo da se primeni bez neto troškova“, saopštila je IEA.
IEA procenjuje da bi 100 milijardi dolara — manje od tri odsto prihoda naftnih i gasnih kompanija širom sveta prošle godine — bilo dovoljno da se postigne smanjenje emisije metana za 75 procenata.
U međuvremenu, IEA je saopštila da je najuticajnija mera koju zemlje mogu da preduzmu da obuzdaju emisije zaustavljanje svih nehitnih paljenja i ispuštanja metana.
IEA je takođe primetila da su prošle godine eksplozije koje su uništile gasovode Severni tok kojim se ruski prirodni gas prenosio u Nemačku izbacile ogromnu količinu metana u atmosferu.
„Ali normalne operacije nafte i gasa širom sveta oslobađaju istu količinu metana kao eksplozija Severnog toka svakog dana“, dodaje se.
Povećane emisije dolaze uprkos tome što se 150 zemalja sada pridružilo Globalnom obećanju o metanu za smanjenje emisija metana iz ljudskih aktivnosti za 30 procenata u odnosu na nivoe iz 2020. do 2030. godine.
IEA veruje da emisija metana iz sektora fosilnih goriva treba da padne za 75 procenata do 2030. da bi dostigla neto nulu do 2050. godine, što je cilj koji se smatra da daje šansu da se srednji porast globalne temperature održi na znatno ispod dva stepena Celzijusa, kao što je navedeno u Pariski klimatski sporazum iz 2015.