UJEDINjENE NACIJE – Sjedinjene Države i njihovi saveznici pozvali su u ponedeljak Savet bezbednosti UN da osudi nezakonita lansiranja balističkih projektila Severne Koreje, ali Kina i Rusija okrivljuju SAD za eskalaciju tenzija pojačanim vojnim vežbama usmerenim na Pjongjang, piše AP.
Na hitnom sastanku, američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild rekla je Savetu da će Sjedinjene Države predložiti predsedničku izjavu, rekavši da bi najmanje svih 15 članica trebalo da budu saglasne da osude neviđena lansiranja raketa Severa, da podstiču Pjongjang da se pridržava bezbednosnih propisa UN-a. Savet sankcioniše rezolucije i „da se uključi u smislen dijalog“.
Predsednička izjava Saveta bezbednosti zahteva podršku svih njegovih članica, uključujući najbliže saveznike Severne Koreje, Kinu i Rusiju.
Tomas-Grinfild je rekao da Sjedinjene Države osuđuju ispaljivanje dve balističke rakete kratkog dometa Severne Koreje u ponedeljak nakon lansiranja interkontinentalne balističke rakete u subotu „najoštrije“ kao „flagrantno kršenje“ zabrane Saveta za lansiranje balističkih projektila u toj zemlji.
Lansiranja i preteća retorika Severne Koreje potkopavaju međunarodni mir i bezbednost, rekao je Tomas-Grinfild.
I upozorila je savet da njegovo ćutanje i neuspeh da osudi raketne aktivnosti Severa „dovodi do irelevantnosti“.
Ali saveznici Pjongjanga, Kina i Rusija, odgovorili su da je sada potreban dijalog između Severne Koreje i Bajdenove administracije, deeskalacija vojnih vežbi, ublažavanje sankcija Severnoj Koreji i odobrenje rezolucije koju su objavili u novembru 2021. čiji je cilj rešavanje problema. situacija na Korejskom poluostrvu.
Ta rezolucija podstiče Savet bezbednosti da okonča niz sankcija Severnoj Koreji i poziva SAD i Severnu Koreju da nastave dijalog i razmotre preduzimanje koraka za smanjenje tenzija i rizika od vojne konfrontacije, uključujući usvajanje deklaracije ili mirovnog sporazuma kojim se formalno okončava Korejski rat 1950-53. Rat je završen primirjem, ostavljajući poluostrvo tehnički u ratnom stanju.
Zamenik kineskog ambasadora u UN Dai Bing rekao je da su zajedničke američko-južnokorejske vojne vežbe „na višem nivou i većeg obima“, raspoređivanje američkih strateških sredstava i poseta generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga Seulu i Tokiju pre dve nedelje, su „„veoma provokativni“ za Demokratsku Narodnu Republiku Koreju, „i pogoršavaju osećaj nesigurnosti“.
„Pošto su SAD u više navrata izražavale spremnost da bezuslovno stupe u dijalog sa DNRK, trebalo bi da preduzmu opipljive korake da započnu i održe dijalog“, rekao je on. „Isključivo praćenje i gomilanje sankcija samo će dovesti do ćorsokaka.
Zamenik ruskog ambasadora Dmitrij Poljanski rekao je Savetu da Severna Koreja odgovara raketnim testovima na „vojne manevre bez presedana u regionu pod kišobranom Sjedinjenih Država, koji su po svojoj prirodi očigledno protiv Pjongjanga“.
Ambasador Japana u UN Kimihiro Išikane, čija je zemlja sazvala hitan sastanak, rekao je savetu da je subotnji ICBM pao u ekskluzivnu ekonomsku zonu Japana samo 200 kilometara (124 milje) od Hokaida, gde su ljudi mogli da vide kako pada sa neba.
„Pretpostavljam da svi možemo da zamislimo koliko je zastrašujuće moralo biti videti kako projektil leti ka vama“, rekao je on, naglašavajući da je to ugrozilo plovila i avione i da je „čin zastrašivanja i pretnje silom“.
Onima koji tvrde da sastanci Saveta bezbednosti provociraju Severnu Koreju „i da stoga treba da ćutimo“, Išikane je uzvratio da će ćutanje „samo podstaći prekršioce pravila da napišu knjigu kako žele“.
Posle sastanka saveta, Tomas-Grinfild je pročitao izjavu u ime 10 zemalja saveta i Južne Koreje, okružen njihovim ambasadorima, oštro osuđujući poslednja lansiranja projektila i pozivajući ostalih pet nacija saveta da se pridruže u osudi „neodgovornog ponašanja DNRK“. ”
11 zemalja — Albanija, Ekvador, Francuska, Japan, Malta, Mozambik, Švajcarska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Južna Koreja — „ostaju u potpunosti posvećeni diplomatiji i nastavljaju da pozivaju DNRK da se vrati dijalogu“, navodi se u saopštenju.
„Ali nećemo ćutati dok DNRK unapređuje svoje nezakonite nuklearne i raketne kapacitete, ugrožavajući međunarodni mir i bezbednost“, navodi se u njihovom saopštenju.