Američka investiciona banka je otkrila da se razlika između prosečne plaćene efektivne cene i kotirane cene sirove nafte proširila od prošlog marta i dostigla oko 25 dolara po barelu u decembru.
„Tvrdimo da dosadašnja otpornost proizvodnje može delimično odražavati to što se efektivna cena plaćena za rusku naftu čini znatno viša od procene navedenih cena“, rekao je Goldman Saks.
Ranije u februaru, Rusija je najavila da će dobrovoljno smanjiti proizvodnju nafte u martu za 500.000 barela dnevno jer zaustavlja prodaju kupcima koji se pridržavaju gornje granice cena koju je nametnuo Zapad.
EU i G7 su uvele ograničenja cena ruske nafte i naftnih derivata, postavljajući ograničenje od 100 dolara po barelu za dizel, mlazno gorivo i benzin, i gornju granicu od 45 dolara po barelu za druge naftne proizvode koji trguju ispod tržišne cene. . Kompanije u zapadnim zemljama zabranjuju izvoz goriva sa cenama iznad ovih ograničenja. Ograničenje na rafinisane proizvode sledi prethodno uvedeno ograničenje cene ruske sirove nafte od 60 dolara po barelu.
Rusija je više puta upozoravala na potencijalno smanjenje proizvodnje otkako su EU i G7 počele da razgovaraju o ograničenjima cena ruskog izvoza. Najava je izazvala zabrinutost da bi smanjenje proizvodnje, koje je ekvivalentno oko 5% januarske proizvodnje, moglo izazvati nestabilnost na tržištu nafte.
Razvoj događaja dolazi u trenutku kada Goldman Sachs predviđa „novi superciklus“ za energetsku imovinu ove godine, sa prognozama da će cene nafte porasti na 100 dolara po barelu do decembra.
Globalne cene sirove nafte su skočile u ponedeljak, a Brent je porastao za 1,3 odsto i trgovao se na preko 84 dolara po barelu.