Turska je spremna da nastavi pregovore sa Finskom i Švedskom o ulasku u NATO

Turska je spremna da nastavi pregovore sa Finskom i Švedskom o ulasku u NATO

Američki državni sekretar Entoni Blinken, tokom posete Turskoj, pozvao je Finsku i Švedsku da što pre uđu u NATO, dok je turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu najavio nastavak pregovora sa dve zemlje.

Švedska i Finska su prošle godine podnele zahtev za ulazak u NATO nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, ali su se suočile sa neočekivanim primedbama Turske.

„Finska i Švedska su već preduzele konkretne korake da ispune obaveze koje su preuzele u okviru trojnog memoranduma koji su potpisali“, rekao je Blinken.

Potvrđujući da pitanje širenja NATO-a nije stvar bilateralnih odnosa sa Turskom, Blinken je rekao da SAD snažno podržavaju ulazak Švedske i Finske u Alijansu „što je pre moguće“.

Međutim, Čavušoglu je rekao da sve strane u Alijansi moraju da ubede Švedsku, posebno, u potrebu da preduzme više mera za rešavanje problema Ankare kako bi dobila njenu podršku kandidaturi za pristupanje.

Upitan da li će Ankara odobriti ulazak dve zemlje na samit NATO-a u Litvaniji u julu, Čavušoglu je rekao da Stokholm mora učiniti više.

„Švedska je izmenila zakone, ali vidimo da se sve aktivnosti, uključujući finansiranje terorizma, regrutovanje i propagandu, nastavljaju u Švedskoj“, rekao je on.

„Ako preduzmu korake koji će uveriti naš parlament i narod, onda može da se odvija razvoj u ovom pravcu“, dodao je on.

Čavušoglu je takođe rekao da će obustavljeni razgovori sa Švedskom i Finskom o njihovim kandidaturama za članstvo u NATO-u biti nastavljeni „uskoro“ u Briselu, što je jasan znak ublažavanja tenzija između Stokholma i Ankare.

Turska je prekinula razgovore sa obe zemlje o članstvu u NATO na neodređeno vreme nakon što je Rasmus Paludan, lider krajnje desničarske danske političke partije, spalio primerak Kurana ispred turske ambasade u Stokholmu u januaru.

Ankara želi da Helsinki i Stokholm zauzmu oštriji stav prema Kurdistanskoj radničkoj partiji (PKK), koju Turska i njeni zapadni saveznici smatraju terorističkom grupom, kao i drugoj grupi koju okrivljuju za pokušaj puča 2016.

U januaru je Erdogan rekao da je spreman da ratifikuje samo kandidaturu Finske.

Nakon razgovora sa Čavušogluom, Blinken je imao jednosatni sastanak sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom u Ankari.

O situaciji sa turskim vetom na pristupanje Finske i Švedske NATO-u i mogućim scenarijima detaljno je govorila „EuroPravda” u video blogu i u članku „Ispred Švedske u NATO: Zašto Finska može sama u Alijansu”