Hiljade japanskih obožavalaca, neki brišući suze, oprostili su se od voljene džinovske pande rođene u Japanu koja se poslednji put pojavila u javnosti u nedelju pre nego što je odletela u svoju domovinu, Kinu.
Obožavaoci pandi okupili su se u zoološkom vrtu Ueno u Tokiju kako bi poslednji put pogledali Sjang Ksijang, idola parka od njenog rođenja u junu 2017.
Nedeljno gledanje bilo je ograničeno na 2.600 srećnika koji su svoje tikete osvojili na izuzetno konkurentnoj lutriji. Ali mnogi drugi koji nisu pobedili ipak su došli da se oproste izvan kuće panda.
„Ksiang Ksiang nije samo slatka, već i šarmantna i zabavna. Toliko je privlačna da ako je jednom vidite, poželite da je vidite više. Mislim da u svemiru ne postoji nijedna panda poput nje“, rekao je posetilac koji je samo dala svoje ime Juki. „Ovde sam stekao prijatelje tako što sam to podelio, i to je takođe njena privlačnost.
Iako je rođena i odrasla u zoološkom vrtu u Tokiju, Sjang Sjang, čiji su roditelji Ri Ri i Šin Šin na pozajmici iz Kine, mora da se vrati u tu zemlju.
Kina šalje pande u inostranstvo kao znak dobre volje, ali zadržava vlasništvo nad životinjama i svim mladuncima koje proizvedu. Životinje su porijeklom iz jugozapadne Kine i nezvanična su nacionalna maskota.
Podeljeni u grupe od oko 10, posetioci su imali samo nekoliko minuta da se tiho oproste od Sjang Sjang dok je ona nonšalantno grickala bambusove štapiće. Gledaoci su podigli svoje mobilne telefone i kamere kako bi snimili svaki njen pokret.
„Voleo bih da pande rođene u Japanu mogu da ostanu u Japanu“, rekao je Takamiči Masui, proizvođač auto delova koji je putovao iz Miea, u centralnom Japanu. „Toliko ljudi koji su došli danas i fanovi su tužni što je vide kako odlazi. Kada sam video (Sjang Sjang), rasplakao sam se. Voleo bih da Sjang Sjang može da ostane, iako razumem da je teško.“
On je rekao da brine da li će Sjang Sjang moći glatko da se prilagodi svom novom životu u Kini.
Natsuki Mizuguchi, grafički dizajner, nosila je parku, čarape i cipele ukrašene fotografijom glave Ksiang Ksiang-a koju je ona napravila.
Mizuguči je rekla da je prvi put videla Ksiang Ksiang kada se oporavljala od zdravstvenih problema, ali da joj je od tada postalo bolje. „Želeo sam da izrazim svoju zahvalnost Sjang Sjangu“, rekao je Mizuguči. „Siguran sam da će ona biti idol i u Kini i nadam se da će služiti prijateljstvu između naše dve zemlje.
Njena prijateljica Akane Hiramoto, medicinska sestra, rekla je da ne može da osvoji slot u nedelju i da joj je poseta u subotu postala poslednja.
„Voleo bih da je vidim u Kini“, rekao je Hiramoto. „Nadam se da Japan i Kina mogu produbiti prijateljstvo kroz pande kao što je Ksiang Ksiang, kao i kroz pitanja životne sredine, na primer.
Uprkos zategnutim političkim vezama između Japana i Kine, pande su povezale ljude u obe zemlje i doprinele prijateljstvu, kažu japanski navijači.
Ksiang Ksiang, u pratnji dvoje zaposlenih u zoološkom vrtu Ueno, biće prebačen u Kinu u utorak. Ona će se pridružiti drugim pandama u objektu u provinciji Sečuan, blizu prvobitnog staništa pande.
„Postala sam emotivna kada sam videla ljude kako lije suze opraštajući se od nje“, rekla je portparolka zoološkog vrta Ueno Naoja Ohaši.
Ali ima još jedan dan do njenog odlaska i, „kao čuvari zoološkog vrta, ispunićemo svoju odgovornost i učiniti sve da je bezbedno pošaljemo u Kinu“, rekao je on.
Nadam se da će se brzo naviknuti na novo okruženje, naći dobrog partnera i imati decu“, rekao je Ohaši.
Tri druge pande u drugom parku, Adventure Vorld, u centralnom Japanu — stariji mužjak Eimei, poslat iz Kine 1994. godine, i njegove ćerke bliznakinje rođene u Japanu Ouhin i Touhin — uputiće se u Kinu u sredu uglavnom da pronađu odgovarajuće partnere za reproduktivno zdravlje. -dobne pande bliznakinje. Četiri ženke pande će ostati nakon primopredaje, a park traži mužjaka pande koji će biti poslan iz Kine.
Pande, koje se retko razmnožavaju u divljini i oslanjaju se na bambusovu ishranu, ostaju među najugroženijim vrstama na svetu. Procenjuje se da 1.800 pandi živi u divljini, dok je još 500 u zoološkim vrtovima ili rezervatima, uglavnom u Sečuanu.