„Narodni sud“ sudi Vladimiru Putinu za rat u Ukrajini

„Narodni sud“ sudi Vladimiru Putinu za rat u Ukrajini

„Narodni sud“ je u ponedeljak sudio ruskom predsedniku Vladimiru Putinu za zločin agresije zbog njegove invazije na Ukrajinu, u simboličnom potezu da se zatvori „jaz u odgovornosti“ u odsustvu međunarodnog tribunala. sa jurisdikcijom.

Sud nema zakonska ovlašćenja, ali su tužioci rekli da će izneti dokaze da je Putin počinio zločin agresije naredivši invaziju pre skoro godinu dana, pokrenuvši razorni rat koji je ubio hiljade i ostavio gradove u ruševinama.

„Ovo je zločin koji spada u anale sramote. To je zločin koji zahteva odgovornost“, rekao je Dru Vajt, kanadski advokat koji je bio jedan od tužilaca suda.

Iako je Međunarodni krivični sud otvorio istragu o zločinima počinjenim u Ukrajini, on nema nadležnost da krivično goni ruske lidere za agresiju.

Međutim, raste međunarodni pritisak da se uspostavi specijalni tribunal za krivično gonjenje zločina. Zakonodavno telo Evropske unije usvojilo je neobavezujuću rezoluciju u januaru kojom se poziva 27-člani blok da radi „u bliskoj saradnji sa Ukrajinom na traženju i izgradnji političke podrške u Generalnoj skupštini UN i drugim međunarodnim forumima… za stvaranje specijalnog tribunala za zločin agresije na Ukrajinu“.

Holandija, dom nekoliko međunarodnih sudova, ponudila je da bude domaćin suda.

Narodni sud je inicijativa grupe za ljudska prava Cinema for Peace, Ukrajinskog centra za građanske slobode i Bena Ferenca, 102-godišnjeg advokata koji je poslednji preživeli tužilac sa suđenja u Nirnburgu posle Drugog svetskog rata visokim nacističkim vođama.

U Hagu je otvorena sedmica saslušanja dva dana nakon što je potpredsednica SAD Kamala Haris izjavila da je Vašington utvrdio da su ruske snage u Ukrajini počinile zločine protiv čovečnosti i insistirao da se počinioci privedu pravdi.

Prvi dan u ponedeljak takođe se poklopio sa nenajavljenom posetom Kijevu predsednika SAD Džoa Bajdena.

Sud bi trebalo da donese presudu u petak, na godišnjicu ruske invazije.

Putin je pozvan da učestvuje na saslušanju, ali organizatori nisu dobili odgovor iz ruske ambasade u Hagu.

Dobitnica Nobelove nagrade za mir Oleksandra Matvijčuk iz Ukrajinske organizacije za građanske slobode dala je izjavu putem video linka uoči otvaranja sednice.

„Putin i… političko rukovodstvo i visoka vojna komanda koji su pokrenuli, planirali i započeli ovaj agresorski rat moraju biti kažnjeni za ovaj međunarodni zločin“, rekla je ona.

Prvi svedok bila je ukrajinska novinarka Angela Slobodjan, koja je tročlanom sudskom veću rekla da je bila u gradu Hersonu kada su ruske snage „pucale u sve što se kretalo“.