Diplomatske komunikacije SAD sa Kinom ostaju otvorene nakon obaranja kineskog špijunskog balona ovog meseca, ali kontakt između vojski ovih zemalja „nažalost” ostaje prekinut, saopštila je u petak Bela kuća.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi takođe je rekao da nije „pravo vreme“ da državni sekretar Entoni Blinken otputuje u Kinu nakon što je odložio put od 5. do 6. februara zbog epizode balona, ali je predsednik Džo Bajden želeo da govori kineskom predsedniku Si Đinpingu kada je to bilo „primereno“.
Kirbi je na brifingu u Beloj kući rekao da američke i kineske diplomate i dalje mogu da komuniciraju uprkos tenzijama zbog incidenta sa balonom.
„Priznajem da postoje tenzije, ali sekretar Blinken i dalje ima otvorenu liniju komunikacije sa ministrom spoljnih poslova. Još uvek imamo ambasadu u Pekingu… a Stejt department takođe može direktno da komunicira sa osobljem ambasade NR Kine ovde“, on rekao, misleći na Narodnu Republiku Kinu.
„Nažalost, vojne linije nisu otvorene i to je ono što bismo zaista želeli da vidimo da se izmeni“, rekao je on.
Kina je prekinula nekoliko komunikacijskih kanala između vojske i vojske i druge oblasti bilateralnog dijaloga nakon avgustovske posete tadašnjih SAD ostrvu Tajvan na koje polažu pravo Kinezi. Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi, čime su odnosi Vašingtona i Pekinga bili na opasno niskom nivou.
Bajden je u četvrtak održao govor fokusirajući se na incident sa balonom. Rekao je da očekuje da će razgovarati sa kineskim liderom Sijem o tome i da se nada da će doći do dna afere.
Odgovarajući na pitanje, Kirbi je rekao da Vašington nije zvanično tražio poziv sa Sijem, ali je dodao: „To znači da se to neće dogoditi, da predsednik… ne želi da razgovara sa predsednikom Sijem.“
„Ne postoje preduslovi za poziv“, rekao je Kirbi. „Predsednik će želeti da razgovara sa predsednikom Sijem u odgovarajuće vreme.
Zvaničnici Bele kuće kažu da su Bajden i Si poslednji put razgovarali na novembarskom sastanku na ostrvu Bali i da su obe strane videle Blinkenov put u Peking kao priliku za nastavak napora za stabilizaciju sve težjih veza.
Kirbijev komentar došao je u trenutku kada su američki zvaničnici razmatrali mogućnost sastanka između Blinkena i visokog kineskog diplomate Vang Jia na marginama Minhenske bezbednosne konferencije koja je počela u petak.
Potpredsednica SAD Kamala Haris, koja je takođe u Minhenu na konferenciji, branila je ponašanje administracije u vezi sa incidentom sa balonom i obaranjem još tri neidentifikovana objekta.
„Trebalo je da bude oboren jer smo bili uvereni da ga je Kina koristila za špijuniranje američkog naroda“.
„Održaćemo perspektivu koju imamo u pogledu odnosa između Kine i Sjedinjenih Država“, rekao je Haris. „To se neće promeniti, ali sigurno i sigurno taj balon nije bio od pomoći.
Kina je ljutito reagovala kada je američka vojska 4. februara oborila balon od 200 stopa (60 metara) kod Južne Karoline nakon što je prošao kroz kontinentalni deo SAD. Kina je rekla da je vazdušni brod za praćenje vremenskih uslova i da je izleteo sa kursa.
Sjedinjene Države su u petak saopštile da su uspešno završile napore za oporavak za prikupljanje senzora i drugih ostataka iz balona i da istražitelji sada analiziraju njegovu „utrobu“.