Tim sa Univerziteta Nagoja u Japanu koristio je lek fasudil da preokrene dva uobičajena simptoma povezana sa šizofrenijom: smanjenu gustinu piramidalnih neurona i kognitivnu disfunkciju povezanu sa lečenjem metamfetaminom. Njihovi nalazi, koji su objavljeni u Pharmacologycal Research, sugerišu nove terapijske pristupe za lečenje pacijenata sa šizofrenijom.
Generalno je prihvaćeno da je genetska ranjivost uključena u razvoj šizofrenije. Jedan od ključnih genetskih faktora koji su uključeni je varijacija broja kopija, genetska osobina u kojoj ljudi imaju različite brojeve određenog gena. Posebno, varijacije u broju kopija gena ARHGAP10 povezane su sa simptomima šizofrenije.
ARHGAP10 kodira protein koji je uključen u regulaciju porodice enzima Rho GTPase. Među ovim članovima porodice Rho GTPase, nekoliko izveštaja je umešalo RhoA u šizofreniju. U trenutnom istraživanju, grupa je teoretisala da neki od faktora koji se nalaze na nižem toku RhoA mogu biti mete lečenja. Identifikovali su Rho-asociranu kinazu (ROCK), kao potencijalnu terapijsku metu, pošto aktivacija RhoA/ROCK signalnog puta stimuliše mnoge faktore rizika za šizofreniju.
Kada se uzgajaju modelni miševi sa mutacijama u njihovom genu ARHGAP10, oni pokazuju simptome slične onima kod pacijenata sa šizofrenijom. Simptomi uključuju izmenjenu gustinu kičme, kognitivnu disfunkciju izazvanu metamfetaminom i aktivaciju RhoA/ROCK signalizacije.
„Signalizacija ROCK promoviše skupljanje i destabilizaciju kičme“, rekla je vodeći istraživač Rinako Tanaka sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Nagoja. „Ovo je važno jer je poznato da je kognitivno oštećenje, kao što je ono kod šizofrenije, povezano sa morfologijom kičme.“
Tim predvođen Medicinskim fakultetom Univerziteta u Nagoji, u saradnji sa Univerzitetom zdravlja Fudžita, koristio je fasudil da inhibira ROCK kod modela miševa sa mutacijama u njihovom genu ARHGAP10 da bi video da li je ovo poboljšalo simptome. Otkrili su da je tretman obnovio gustinu piramidalnih neurona u medijalnom prefrontalnom korteksu, delu mozga koji je povezan sa pažnjom i dugotrajnom memorijom. Kao rezultat toga, miševi sa metamfetaminom izazvanim kognitivnim oštećenjem koji su lečeni lekom takođe su bili bolji na testovima vizuelne diskriminacije.
„Naši nalazi pojašnjavaju kako ROCK doprinosi neuropatološkim promenama u morfologiji kičme i kognitivnoj ranjivosti na metamfetamin uzrokovanu mutacijama povezanim sa šizofrenijom u genu ARHGAP10“, rekao je Tanaka. „Ciljanje signalizacije Rho-kinaze može pružiti nove terapeutske pristupe za lečenje pacijenata sa šizofrenijom, uključujući one sa mutacijama gena ARHGAP10. Inhibitori Rho kinaze, kao što je fasudil, ili oni nizvodno od Rho kinaze mogu biti budući terapeutski lekovi za šizofreniju.