Japanska svemirska agencija prekinula je u petak lansiranje prve od svoje nove vodeće rakete serije H3, koja je nosila satelit za posmatranje opremljen eksperimentalnim infracrvenim senzorom koji je mogao da detektuje lansiranje raketa.
Odbrojavanje je počelo. Japanska agencija za istraživanje svemira uživo i TV snimci pokazuju beli dim koji kulja iz njegovog glavnog motora. Ali par pomoćnih raketa se nije naknadno zapalio, prema najavi na mestu lansiranja, piše AP.
Dalji detalji, uključujući razlog za suspenziju, nisu bili odmah dostupni. Očekivalo se da će JAKSA kasnije dati objašnjenje.
Problem sa lansiranjem u petak u svemirskom centru Tanegašima u južnom Japanu je nazadovanje za japanski svemirski program, koji je pretrpeo ranije neuspelo lansiranje rakete serije Epsilon u oktobru.
Lansiranje u petak odloženo je ranije ove nedelje zbog vremenskih prilika nakon više od dve godine odlaganja od 2020. zbog kašnjenja u razvoju motora.
Raketa – prva nova serija u Japanu u više od 22 godine – nosi napredni satelit za posmatranje zemlje koji je prvenstveno zadužen za posmatranje Zemlje i prikupljanje podataka za odgovor na katastrofe i pravljenje mapa. H3 je takođe nosio infracrveni senzor koji je razvilo Ministarstvo odbrane i koji može da prati vojne aktivnosti, uključujući lansiranje projektila.
Raketu H3 vrednu 200 milijardi jena (1,5 milijardi dolara) zajednički su razvili JAKSA i Mitsubishi Heavi Industries kao naslednika rakete H-2A, koja bi trebalo da se povuče nakon svog prelomnog 50. lansiranja koje se očekuje u narednim godinama. 20 godina službe.
H3, koji je dugačak oko 60 metara, može da primi više satelita i drugog korisnog tereta od ranijeg modela H-2A od 53 metra, sa cenom lansiranja smanjenom za polovinu na oko 50 miliona jena (oko 349.000 evra) pojednostavljivanjem dizajna, proizvodnje i rada u pokušaju da privuku više kupaca za svoju uslugu lansiranja u svemir.
Posao lansiranja u svemir je sve konkurentniji jer su industriju predvodili SpaceKs i Arianespace.
Glavni motor rakete H3 je novorazvijen sa manje delova promenom metode sagorevanja dok je većina komponenti rakete zamenjena postojećim auto delovima.