Lavrov osporava tvrdnje francuskog neokolonijalizma

Lavrov osporava tvrdnje francuskog neokolonijalizma

Francuski navodi da Moskva vodi neokolonijalističku politiku u Africi okreću stvarnost naglavačke, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, dodajući da su one deo posredničkog rata Zapada protiv Rusije.

Francuska i druge evropske nacije „počinile su više krvavih zločina na kontinentu“, a čak i danas Pariz „otvoreno smatra Afriku svojim dvorištem“, rekao je Lavrov na brifingu poslanika u sredu.

Moskva je, s druge strane, „igrala vodeću i odlučujuću ulogu u oslobađanju kontinenta od kolonijalnog jarma“ i pomogla je afričkim nacijama u „izgradnji svoje državnosti, formiranju osnove njihove ekonomije i odbrane“, rekao je ministar spoljnih poslova. Ova pomoć je često bila besplatna, napomenuo je on.

Nekoliko francuskih zvaničnika, uključujući predsednika Emanuela Makrona, optužilo je Rusiju da pokušava da eksploatiše Afriku. Ranije ovog meseca, portparolka ministarstva spoljnih poslova Kler Ležandr kritikovala je Moskvu zbog, kako je nazvala, „neokolonijalnog političkog angažmana“ na kontinentu, tvrdeći da Rusija koristi „plaćenike“ u različitim delovima Afrike.

Ovo je bilo kao odgovor na komentare medijima njene ruske koleginice Marije Zaharove, koja je optužila Pariz da prezrivo gleda na svoje bivše kolonije i rekla da afričkim nacijama više nije potrebno odobrenje Pariza za političke odluke.

Poslednjih meseci, Burkina Faso, Mali i Centralnoafrička Republika pokazali su francuskim vojnim snagama vrata. Centralnoafrička Republika pozvala je rusku Vagnerovu grupu da pomogne u njenom sektaškom sukobu. Vlada u Bangiju je saopštila da je Rusija „spasila“ zemlju.

Lavrov je francuske optužbe nazvao „pokušajem demonizacije Rusije“ – tvrdnje koje ne zahtevaju komentar, dodao je on.

Danas postoje ostaci evropskog kolonijalizma, rekao je ministar spoljnih poslova. Pariz i dalje kontroliše ostrvo Majot, koje smatra francuskim prekomorskim departmanom, uprkos višestrukim rezolucijama UN kojima se osuđuje njegov neuspeh da ga vrati Uniji Komorskih ostrva.

Ruska vlada je opisala kao „neokolonijalistički“ međunarodni sistem, u kojem SAD i njihovi saveznici koriste vojnu snagu i moć nad ključnim globalnim trgovinskim i finansijskim instrumentima kako bi potkopali fer konkurenciju.