Blinken: Kosovo i srpski lideri se suočavaju sa „teškim kompromisima“

Blinken: Kosovo i srpski lideri se suočavaju sa „teškim kompromisima“

Lideri Kosova i Srbije moraće da naprave „teške kompromise” kako bi rešili otvorena pitanja i normalizovali svoje odnose, izjavio je u sredu američki državni sekretar Entoni Blinken.

Izaslanici SAD i EU vrše pritisak na zemlje da odobre mirovni plan predstavljen sredinom 2022. prema kojem bi Beograd prestao da lobira protiv toga da Kosovo ima stolicu u međunarodnim organizacijama, uključujući Ujedinjene nacije.

Kosovo bi se obavezalo na formiranje asocijacije opština sa srpskom većinom prema predlozima.

„Uveren sam da će normalizacija odnosa Srbije i Kosova doneti bezbednost i prosperitet Srbiji i svim građanima Zapadnog Balkana“, naveo je Blinken u saopštenju na sajtu Stejt departmenta.

„Svakako, srpski i kosovski lideri će praviti teške kompromise kako bi postigli ove ciljeve, ali će nagrade za srpski narod – i ceo region – biti ogromne“, rekao je Blinken, čestitajući Srbiji na obeležavanju Dana državnosti u sredu.

I Beograd i Priština su u principu prihvatili plan EU, rekavši da je to dobra osnova za dalje pregovore. Normalizacija odnosa sa Kosovom jedan je od ključnih uslova da Srbija napreduje ka članstvu u EU.

Srbija nastavlja da podržava odbijanje 50.000 etničkih Srba na severu Kosova da priznaju nezavisnost zemlje, 25 godina nakon što je NATO bombardovanje proteralo njenu policiju i vojsku sa Kosova.

Blinken je takođe pozvao Srbiju „da podrži Ukrajinu protiv ničim izazvanog, neopravdanog i brutalnog rata Rusije“.

Beograd je dugo vršio delikatan balans između svojih težnji za EU ​​i partnerstva sa NATO-om s jedne strane i vekovne etničke i verske srodnosti sa Rusijom.

Iako je više puta u Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim forumima osuđivala rusku invaziju na Ukrajinu, Brisel je kritikovao Srbiju što nije formalno uvela sankcije Moskvi.

Rusija je glavni saveznik Srbije u njenom protivljenju 15 godina staroj nezavisnosti svoje bivše pokrajine Kosovo.