Ruska svemirska agencija izvestila je o neobjašnjivom gubitku pritiska u subotu u teretnom brodu prislonjenom na Međunarodnu svemirsku stanicu, ali je rekla da nema pretnje po posadu.
Roskosmos je saopštio da su stručnjaci za kontrolu misije otkrili smanjenje pritiska u sistemu za hlađenje teretnog broda Progres MS-21 koji treba da se iskrca sa ISS-a 18. februara.
Plovilo je zapečaćeno od ostatka stanice i razlog se istražuje, navodi se u saopštenju.
„Temperaturni režim i pritisak na ISS-u su normalni, ništa ne ugrožava život i zdravlje posade i osećaju se dobro“, saopštio je Roskosmos.
Bio je to najnoviji kvar koji je uticao na zastareli ISS nakon curenja rashladne tečnosti u decembru na svemirskom brodu Sojuz MS-22 koji je pristao na stanicu.
NASA je saopštila da njeni stručnjaci pomažu svojim ruskim kolegama u rešavanju problema sa najnovijim curenjem podataka.
„Zvaničnici prate sve sisteme Međunarodne svemirske stanice i ne prate nikakve druge probleme“, navodi se u blogu.
Letelice Sojuz se koriste za prevoz posade do i od stanice, dok brodovi Progres dopremaju opremu i zalihe. Još jedna letelica Progres, MS-22, uspešno je pristala na ISS ranije u subotu.
Problem sa Sojuzom primorao je troje sadašnje posade na stanici – Ruse Sergeja Prokopjeva i Dmitrija Petelina i NASA-inog astronauta Frenka Rubija – da produže svoju misiju. Oni će se sada vratiti na Zemlju zamenskim Sojuzom koji Rusija treba da lansira 20. februara.
Rusija i Sjedinjene Države i dalje blisko sarađuju na ISS uprkos ozbiljnoj šteti njihovim odnosima od ruske invazije na Ukrajinu. Trenutno se na brodu nalazi sedam članova posade – tri Amerikanca, tri Rusa i jedan Japanac.