Očekuje se da će se zabrana odnositi na neke investicije vezane za proizvodnju čipova, rekla su dva izvora. Predstojeća pravila će verovatno pratiti nova ograničenja koja su SAD postavile na izvoz američkih čipova veštačke inteligencije (AI), alata za proizvodnju čipova i superkompjutera, između ostalih tehnologija, u Kinu u oktobru, takođe su rekli izvori.
Plan će biti iznet u izvršnoj naredbi koju bi Bela kuća trebalo da objavi u narednim mesecima. Kineski jastrebovi u Vašingtonu okrivljuju američke investitore za transfer kapitala i vrednog znanja kineskim tehnološkim kompanijama koje bi mogle da pomognu u unapređenju vojnih sposobnosti Pekinga.
Bela kuća je odbila da komentariše.
„Nikakva ograničenja ili represija ne mogu zaustaviti tempo kineskog naučnog i tehnološkog razvoja“, rekao je portparol kineske ambasade u Vašingtonu u saopštenju. „Neopravdana ograničenja američkih političara na normalnu trgovinsku i ekonomsku saradnju između Kine i SAD samo će …propustiti razvojne prilike.
Odnosi sa Kinom su se pogoršali nakon što je jedan od njenih balona za nadzor uočen iznad Sjedinjenih Država, što je navelo kineske posmatrače da očekuju više kaznenih mera Vašingtona protiv Pekinga u kratkom roku. To bi moglo uključiti dugo očekivani izlazni nalog za investiranje.
Pored zabrane nekih investicija, širok opseg transakcija bi se smatrao „obavesti i kreni“, što bi zahtevalo od investitora da jednostavno obaveste vladu o svojim planovima, bez rizika od neodobravanja.
Bajdenova administracija bi industriji dala priliku da proceni predložena pravila pre nego što plan stupi na snagu, rekao je izvor.
Iako bi detalji naredbe mogli da se promene, višestepeni pristup pokazuje da Bajdenova administracija pokušava da uzme skalpel za kontrolu američkih investicija u Kini nakon što je jednostrano uvođenje oktobarskih ograničenja izvoza Kini naljutilo saveznike i američke firme.
Takođe ilustruje želju vlade za više informacija o američkim ulaganjima u kineske tehnološke startapove. Izveštaj istraživačkog centra Univerziteta Džordžtaun ranije ovog meseca pokazao je da američki investitori, uključujući investicione jedinice proizvođača čipova Intel Corp (INTC.O) i Kualcomm Inc (KCOM.O), čine skoro petinu investicija u kineske kompanije sa veštačkom inteligencijom od 2015. do 2021. , transakcije u vrednosti od 40,2 milijarde dolara.
Izvršna naredba, koja se ranije očekivala u četvrtom tromjesečju prošle godine, dodatno je odložena djelimično kako bi se izbjeglo antagoniziranje Pekinga uoči planiranog putovanja državnog sekretara Antonija Blinkena u Kinu u februaru. To putovanje je kasnije odloženo zbog kineskog špijunskog balona.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan prvi put je označio ovo pitanje u julu 2021. godine kada je rekao da bi odlazni tokovi američkih investicija u kinesku tehnologiju mogli da naškode nacionalnoj bezbednosti i ugroze kontrolu izvoza.
Piter Harel, zvaničnik Bele kuće koji je napustio administraciju krajem prošle godine, rekao je odboru Predstavničkog doma ranije ove nedelje da „snažno“ preporučuje vladi da uspostavi „usko prilagođen režim“ koji zahteva otkrivanje ulaganja u određene ključne kineske tehnologije sa sposobnost da se „ograniči ili blokira mali broj transakcija za koje je verovatno da će izazvati ozbiljne rizike nacionalne bezbednosti“.
Napori da se plan skrininga izlaznih investicija ugradi u zakonodavstvo propali su prošle godine u Kongresu. Međutim, zakon o potrošnji koji je potpisan u decembru dao je američkom ministarstvu finansija i trgovine po 10 miliona dolara da identifikuju šta je potrebno za sprovođenje programa za rešavanje pretnji nacionalnoj bezbednosti od „izlaznih investicija“ u određenim sektorima. Njihovi izveštaji će biti objavljeni kasnije ovog meseca.