Postporođajno krvarenje – teško krvarenje nakon porođaja – vodeći je uzrok smrti majki širom sveta. Poslednjih godina bilo je malo inovacija u lečenju.
U novoj studiji koja će danas biti predstavljena na godišnjem sastanku Društva za majčino-fetalnu medicinu (SMFM), The Pregnanci Meeting – objavljenom u American Journal of Obstetrics & Ginecologi – istraživači će otkriti nalaze koji sugerišu da je novi alat za upravljanje postporođajnim krvarenjem bezbedno i efikasno u lečenju krvarenja posle vaginalnog i carskog reza.
Jada Sistem, uređaj za kontrolu krvarenja izazvan intrauterinim vakuumom, odobrila je FDA u avgustu 2020. nakon što je studija PEARLE IDE (izuzeće od istraživačkog uređaja) utvrdila da je uređaj bezbedan i efikasan za lečenje postporođajnog krvarenja. IDE studija je obuhvatila 107 pacijenata, a velika većina porođaja (85 procenata) bila je vaginalna.
Cilj ove nove studije bio je da se izvesti o bezbednosti i efikasnosti uređaja u stvarnoj upotrebi. Istraživači su analizirali 800 osoba koje su lečene ovim uređajem od oktobra 2020. do aprila 2022. u 16 bolnica širom Sjedinjenih Država. Od tih pacijenata, 94,3 odsto je imalo atoniju materice. Atonija materice je najčešći uzrok postporođajnog krvarenja i javlja se kada se materica ne kontrahuje dovoljno da zaustavi krvarenje nakon porođaja.
Istraživači su otkrili da je uređaj uspešno lečio postporođajno krvarenje u 92,5 odsto vaginalnih porođaja i 83,7 odsto porođaja carskim rezom. U podskupini pacijenata kod kojih je zabeleženo vreme do kontrole krvarenja, za vaginalni porođaj, krvarenje je kontrolisano kod 73,8 procenata pacijenata za pet minuta ili manje. Kod porođaja carskim rezom, krvarenje je kontrolisano kod 62,2 odsto pacijenata za pet minuta ili manje. Srednje vreme zadržavanja – prosečno vreme od kada je uređaj ubačen u matericu do kada je uklonjen – bilo je 4,6 sati za vaginalne porođaje i 6,3 sata za porođaje carskim rezom.
„Nakon što je objavljena studija PEARLE IDE i uređaj je postao dostupan, znali smo da će institucije širom zemlje početi da koriste ovaj uređaj. U našoj studiji, želeli smo da procenimo bezbednost i efikasnost uređaja u stvarnoj upotrebi za veći broj pacijenata i za vaginalni i za carski rez“, kaže glavni autor studije Dena Gofman, MD, subspecijalista za medicinu majke i fetusa i profesor i zamenik predsednika za kvalitet i bezbednost pacijenata na Odeljenju za akušerstvo i ginekologiju na Univerzitetu Kolumbija u Irving medicinskom centru u Nju Jork.
„Ono što se istaklo u našoj studiji je da je ovaj uređaj radio u stvarnim okruženjima. Delovao je brzo i bio je veoma efikasan u kontroli postporođajnog krvarenja, posle vaginalnog i carskog reza, kod velikog broja pacijenata. Pored toga, uređaj je bio bezbedna i morala je da ostane na mestu samo nekoliko sati nakon postavljanja, što je omogućilo jednostavnije iskustvo postporođajne nege.
„Kao kliničari, moramo da imamo više opcija za lečenje ovog potencijalno opasnog stanja, a ovaj uređaj nam daje još jedan alat koji možemo da dodamo u našu kutiju sa alatima za optimizaciju upravljanja krvarenjem nakon porođaja.