U zemljotresima u Turskoj i Siriji više poginulih nego u Fukušimi 2011.

U zemljotresima u Turskoj i Siriji više poginulih nego u Fukušimi 2011.

U zemljotresima i naknadnim potresima koji su u ponedeljak pogodili Tursku i Siriju poginulo je više od 22.000 osoba. čime je premašen broj žrtava katastrofalnog zemljotresa koji je 2011. pogodio Fukušimu u Japanu.

Raste broj žrtava razornog zemljotresa u Turskoj i Siriji , a spasioci peti dan tragaju za preživelima. Tlo i dalje podrhtava, jutros je zabeležen zemljotres na istoku Turske.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da je broj poginulih u zemljotresima porastao na 19.388, dok je 77.711 ljudi povređeno .

„Suočavamo se sa jednom od najvećih katastrofa u našoj istoriji“, poručio je turski predsednik.

Spasioci sa svih strana sveta već peti dan izvlače ljude iz ruševina. Pažnju javnosti privukao je slučaj bebe koja je rođena u ruševinama nakon zemljotresa. Kada su je spasioci pronašli i dalje je bila vezana pupčanom vrpcom za svoju nastradalu majku . Juče su nakon 20 sati spasavanja iz ruševina izvučene i majka i šestogodišnja ćerka.

U akciji učestvuju i srpski specijalistički timovi za spasavanje iz ruševina . Oni su locirali i spasili ženu koja je više od 100 sati provela u ruševinama nakon zemljotresa u Turskoj.

SZO upozorile na one koji su preživeli, ali nemaju pristup vodi i hrani

Svetska banka saopštila je da je opredelila 1,78 milijardi dolara pomoći za Tursku, uključujući finansiranje oporavka.

Konvoji sa humanitarnom pomoći stigli su i u Siriju. Nemačka, Velika Britanija i Francuska povećale su obim pomoći toj zemlji.

U zemljotresima i naknadnim potresima koji su u ponedeljak pogodili Tursku i Siriju poginulo je više od 22.000 osoba. čime je premašen broj žrtava katastrofalnog zemljotresa koji je 2011. pogodio Fukušimu u Japanu .

Tog petka, tutnjava je najavila kataklizmu, koja je potresla japansku naciju i svet. Zemljotres magnitude 9,3 jedinica Rihterove skale, ili snage 100.000 atomskih bombi bačenih na Hirošimu – pogodio je severoistočni deo zemlje i pokrenuo cunami i najveću nuklearnu krizu u svetu, posle Černobilja.

Plimni talas, visok i do 40 metara, zapljusnuo je 500 kvadratnih kilometara japanskog kopna i odneo hiljade života.

Preplavljeno je nuklearno postrojenje „Fukušima“, na obali Pacifika.

Radijacija u zoni od 30 kilometara oko nuklearke, dostigla je 100 mikrosiverta, višestruko više od dozvoljenje. Od 140.000 evakuisanih porodica, mnogi su se vratili. Neki imaju zdravstvene probleme.

Snažan zemljotres praćen cunamijem i havarijom u nuklearki Fukušima – odneo je 20.000 života, a oko 2.500 nestalo.

Bila je to najgora nuklearna katastrofa na svetu od Černobilja – nuklearne nesreće koja se dogodila 26. aprila 1986. u Černobiljskoj nuklearnoj elektrani u blizini grada Pripjat u Ukrajini. Smatra se da je to najveća ekološka katastrofa u istoriji nuklearne energije.