UJEDINjENE NACIJE – Pretnja koju predstavljaju ekstremisti Islamske države i dalje je velika i porasla je u i oko zona sukoba, a širenje grupe je „posebno zabrinjavajuće“ u afričkom centru, jugu i regionima Sahela, rekao je u četvrtak šef UN-a za borbu protiv terorizma, preneo je AP.
Podsekretar generalnog sekretara Vladimir Voronkov rekao je Savetu bezbednosti UN da grupa, takođe poznata po arapskom akronimu DAEŠ, nastavlja da koristi internet, društvene mreže, video igrice i platforme za igre „kako bi proširila domet svoje propagande da radikalizuje i regrutuje nove pristalice .”
„Korišćenje DAEŠ-a novih i novih tehnologija takođe ostaje ključna briga“, rekao je on, ukazujući na njegovu kontinuiranu upotrebu dronova za nadzor i izviđanje, kao i „virtuelne imovine“ za prikupljanje novca.
Voronkov je rekao da visok nivo pretnje koju predstavljaju Islamska država i njene podružnice, uključujući njihovu kontinuiranu ekspanziju u delovima Afrike, naglašava potrebu za višestrukim pristupima za reagovanje – ne samo fokusiranim na bezbednost već i na preventivne mere, uključujući sprečavanje sukoba.
Islamska država je proglasila samozvani kalifat na velikom delu teritorije u Siriji i Iraku koju je zauzela 2014. Ekstremistička grupa je zvanično proglašena poraženom u Iraku 2017. nakon trogodišnje krvave bitke u kojoj su desetine hiljada mrtvih i gradovi u ruševinama, ali njene spavače ćelije ostaju u obe zemlje.
Prema izveštaju Human Rights Vatch-a objavljenom u decembru, oko 65.600 osumnjičenih pripadnika Islamske države i njihovih porodica – i Sirijaca i stranih državljana – i dalje se drže u kampovima i zatvorima na severoistoku Sirije koje vode kurdske grupe koje su saveznice SAD.
Voronkov je rekao da je tempo repatrijacije i dalje prespor „i da deca i dalje snose teret ove katastrofe“. Istovremeno, rekao je on, „strani teroristički borci“ koji su se pridružili ekstremističkoj grupi nisu ograničeni na Irak i Siriju i „kreću se između različitih poprišta sukoba“.
Voronkov, koji je na čelu Kancelarije UN za borbu protiv terorizma, rekao je da „strani teroristički borci sa iskustvom na bojnom polju preseljenje u svoje domove ili u treće zemlje dodatno povećava pretnju“ od DAEŠ-a.
Veikiong Chen, vršilac dužnosti šefa Izvršnog direktorata Komiteta za borbu protiv terorizma Saveta bezbednosti, rekao je članovima da neuspeh u repatrijaciji stranih državljana iz logora pruža DAEŠ-u „stalne mogućnosti da regrutuje iz logora i zatvora i olakšava radikalizaciju nasilja i širenja terorizma .”
On je rekao da pretnja od DAEŠ-a „predstavlja složenu, evoluirajuću i trajnu pretnju iu konfliktnim i nekonfliktnim zonama“.
Čen je ukazao na kontinuiranu eksploataciju DAEŠ-a „lokalnih krhkosti i međuzajedničkih tenzija“, posebno u Iraku, Siriji i delovima Afrike, kao i na širenje njegovih filijala, posebno u delovima centralne, južne i zapadne Afrike.
On je takođe naveo generisanje prihoda i prikupljanje sredstava DAEŠ-a na različite načine „uključujući iznudu, pljačku, krijumčarenje, oporezivanje, traženje donacija i otmicu radi otkupa“, kao i korišćenje društvenih medija i platformi za igre. Dominantno sredstvo Islamske države za kretanje novca i dalje su neregistrovane mreže neformalnog transfera gotovine i mobilne usluge novca, rekao je on.
Pristup DAEŠ-a konvencionalnom i improvizovanom oružju, „uključujući komponente sistema bespilotnih letelica i informacionih i komunikacionih tehnologija i dalje doprinosi terorističkoj pretnji“, rekao je Čen, ukazujući na njegovu upotrebu improvizovanog, ukradenog ili ilegalno prodavanog oružja za pokretanje smrtonosnih napada na raspon ciljeva.