Evropska komisija je kritikovala Tviter zbog nepotpunog izveštaja o borbi protiv dezinformacija

Evropska komisija je kritikovala Tviter zbog nepotpunog izveštaja o borbi protiv dezinformacija

Tviter nije dostavio Evropskoj uniji potpuni izveštaj o svojim naporima da se bori protiv dezinformacija na mreži, što je izazvalo prekore visokih zvaničnika u 27 država članica bloka.

Kompanija se pridružila dobrovoljnom Kodeksu prakse EU o dezinformacijama iz 2022. godine – pre nego što je milijarder Elon Musk kupio platformu društvenih medija.

Svi potpisnici kodeksa, uključujući onlajn platforme, reklamne kompanije i civilno društvo, složili su se da preduzmu korake za smanjenje dezinformacija. Prošlog meseca su podneli svoje prve „osnovne“ izveštaje koji pokazuju kako ispunjavaju svoja obećanja.

Evropska komisija je saopštila da su Gugl, TikTok, Majkrosoft i Fejsbuk i Instagram roditelj Meta pokazali „snažnu posvećenost izveštavanju“ pružanjem detalja bez presedana o tome kako ispunjavaju svoja obećanja u borbi protiv dezinformacija.

„Tviter je, međutim, pružio malo konkretnih informacija i nije pružio nikakve podatke o ciljanju“, navodi se u izveštaju.

„Razočarana sam što Tviterov izveštaj zaostaje za ostalima i očekujem ozbiljniju posvećenost obavezama prema Kodeksu. Rusija takođe vodi sveobuhvatni rat dezinformacija, a platforme moraju da ispune svoje obaveze“, rekla je Vera Jurova, evropska Komesar za vrednosti i transparentnost.

U svom osnovnom izveštaju, Tviter je rekao da „pravi pravi korak napred“ u borbi protiv dezinformacija. Obim dokumenta je 79 stranica, što je najmanje upola manje od Gugla, Meta, Majkrosofta i TikToka.

Tviter nije odgovorio na zahtev za dalji komentar. Pres kancelarija društvene mreže je zatvorena, a njen tim za komunikaciju je otpušten otkako ju je Mask kupio prošle godine. Ostali zaposleni čiji je posao bio da čuvaju štetne informacije van platforme su otpušteni ili dali otkaz.

Lideri EU zabrinuti su zbog širenja lažnih informacija na onlajn platformama, posebno u vezi sa pandemijom COVID-19 i ruskom propagandom usred rata u Ukrajini. Kod je ojačan prošle godine, povezujući ga sa predstojećim Zakonom o digitalnim uslugama, novim pravilima čiji je cilj da primoraju velike tehnološke kompanije da očiste svoje platforme ili plate velike kazne.

Pročitajte i – EU videla duh Gebelsa: Brisel sprema nove korake u borbi protiv ruskih falsifikata