Egipat otvara 4.000 godina staru grobnicu na Zapadnoj obali Luksora, najstariju otvorenu za javnost

Egipat otvara 4.000 godina staru grobnicu na Zapadnoj obali Luksora, najstariju otvorenu za javnost

Egipat je obnovio, dokumentovao i otvorio za turiste grobnicu srednjeg kraljevstva Meru, najstarije mesto dostupno javnosti na Zapadnoj obali Luksora, gde se nalaze neki od njegovih najspektakularnijih faraonskih spomenika, uključujući Dolinu Kraljevi.

Meru je bio visoki zvaničnik na dvoru kralja 11. dinastije Mentuhotepa II, koji je vladao do 2004. godine pre nove ere i koji je, kao i Meru, sahranjen na nekropoli Severni Asasif, navodi se u saopštenju ministarstva u četvrtak.

Meruovu grobnicu isklesanu u kamenu restaurirali su Poljski centar za arheologiju Mediterana na Univerzitetu u Varšavi i egipatski Vrhovni savet za antikvitete.

„Ovo je prva lokacija iz tako ranog perioda u Zapadnoj Tebi koja je postala dostupna posetiocima“, rekao je Fati Jasin, generalni direktor za antikvitete u Gornjem Egiptu, citirano u saopštenju ministarstva.

Grobnica, koja je bila okrenuta prema aveniji za procesiju do hrama Mentuhotepa II, sadrži hodnik koji vodi do kapele za prinose sa nišom za statuu pokojnika. Grobnica se spušta do grobne komore sa sarkofagom.

„Ovo je jedina ukrašena prostorija grobnice, sa neobičnom dekoracijom slikanja na krečnom malteru“, rekao je Jasin.

Meruova grobnica je bila poznata najmanje od sredine 19. veka, prema poljskoj egipatskoj arheološkoj misiji. Italijanski konzervatori su očistili neke od zidnih slika 1996. godine.

Neki od najistaknutijih zvaničnika Srednjeg kraljevstva sahranjeni su u Severnom Asasifu, navodi se u saopštenju.