Grčki parlament zabranio je političkoj stranci krajnje desnice koju predvodi bivši bivši poslanik u zatvoru da učestvuje na opštim izborima kasnije ove godine.
Parlament je u četvrtak objavio tekst zakonskog amandmana koji će diskvalifikovati Grčku nacionalnu partiju na osnovu toga što je njen lider osuđen za teško krivično delo. Poslanici su usvojili amandman kasno u sredu.
Ilijas Kasidijaris, koji je osnovao otcepljenu partiju pre dve godine, služi 13-godišnju zatvorsku kaznu zbog članstva u Zlatnoj zori, političke partije neonacističkog porekla i bivšeg vodećeg člana Zlatne zore.
Sud je 2020. proglasio Zlatnu zoru kriminalnom organizacijom za vođenje kampanje nasilja nad migrantima i ideološkim protivnicima. Kasidijaris i drugi članovi rukovodstva Zlatne zore su zatvoreni zbog ove presude.
Ministar javnog reda Takis Teodorikakos rekao je državnoj televiziji u četvrtak da je zabrana Grčke nacionalne partije prikladna.
„Vlada je uradila pravu stvar što je odgovorila na zahtev velike većine grčkih građana: da isključi stranku koju vodi osuđeni član kriminalne organizacije.
Izbori se očekuju u aprilu na čelu sa vladajućom strankom desnog centra Nova demokratija, ali malo je verovatno da će dobiti potpunu većinu, pokazuju istraživanja javnog mnjenja. Očekuje se da će verovatni zastoj pokrenuti ponovljene izbore sledećeg meseca, kada novi izborni zakon stupi na snagu.
Nedavne ankete pokazuju da bi Grčka nacionalna partija prešla cenzus od 3% nacionalnih glasova koji je potreban da bi dobila parlamentarnu zastupljenost.
Stranka je u četvrtak opisala glasanje u parlamentu kao kršenje ustava i prava birača i obećala da će postaviti sopstvene nezvanične glasačke kutije na dan izbora.
Zlatna zora — stranka koja je održavala skupove sa bakljama i uključivala visoke članove koji su otvoreno podržavali nasilje nad migrantima — bila je zastupljena u parlamentu između 2012. i 2019. nakon četiri uzastopna izbora održanih tokom velike finansijske krize.
Tokom debate u sredu, poslanici iz Komunističke partije Grčke rekli su da se protive amandmanu, tvrdeći da bi on mogao biti zloupotrebljen za zabranu političkog aktivizma uopšte.
Mala desničarska opoziciona partija u parlamentu, Hellenic Solution, takođe se protivila zakonodavnoj inicijativi, opisujući je kao neustavnu.