Trio antropologa sa Univerziteta Turo, Univerziteta Arkanzas i Univerziteta Stoni Bruk analizirali su trenutne metode dostupne naučnicima koji žele da identifikuju hranu koju je određeni rani hominin jeo neposredno pre smrti. U svom delu Perspective objavljenom u Proceedings of the National Academi of Sciences, Mark Teaford, Peter Ungar i Frederick Grine navode šta su otkrili i kako vide da takva istraživanja utiču na napredovanje proučavanja ranog razvoja hominina.
Kada se proučava pronađeni fosil, tradicionalno sredstvo za pokušaj da se utvrdi šta je dati hominin jeo je fokusiranje na zube, ako su prisutni. Uočavajući njihovo stanje, boju i način na koji su se istrošili od žvakanja, naučnici mogu zaključiti šta je pojedinac možda jeo. Ali identifikovanje tačne hrane i dalje je bilo teško – barem do nedavno. Novi alati sada omogućavaju istraživačima da proučavaju kamenac koji se formira na zubima.
Kamenac na zubima nastaje usled kalcifikacije bakterija u plaku koji se lepi za zube. Studija kalkulusa može otkriti čestice hrane, koje se mogu analizirati da bi se izolovala biljka ili životinja koju pojede data osoba. U ovom novom naporu, istraživači navode nedavni rad drugih timova koji koriste račune pronađene na ranim homininima kako bi odredili njihovu ishranu.
Jedna takva studija koju ističu uključivala je proučavanje vrste i karakteristika ogrebotina u računici, uz napomenu da je takav rad generalno podložan „efektu poslednje večere“, pri čemu su dokazi reprezentativni samo za poslednjih nekoliko dana života subjekta. Druga studija uključivala je upoređivanje izotopa pronađenih u proračunu, omogućavajući široko određivanje koju je klasu biljaka data osoba jela tokom perioda pre smrti.
Teaford, Ungar i Grine zaključuju svoju recenziju napominjući da kako se tehnologija bude unapređivala, tehnike koje koriste paleoantropolozi će se razvijati, omogućavajući jasniju sliku okruženja u kojem su živeli rani hominini — a to može pomoći da se razjasni njihova evoluciona istorija.