On je istakao da su američki dolar, evro i britanska funta – glavne rezervne valute – nekada smatrani glavnim obračunskim jedinicama. „Situacija je pokazala da je sada ovaj [dolar] potpuno nepouzdan instrument… Prema tome, nemamo poverenja u ovu vrstu obračunske jedinice. Izgubljeno je“, rekao je Siluanov za ruski Prvi kanal.
On je takođe istakao da Rusija prelazi na trgovinu u drugim valutama, posebno „u rubljama i, naravno, valutama iz drugih prijateljskih zemalja, kao što je juan“.
Moskva stabilno vodi politiku dedolarizacije u spoljnoj trgovini. Poslednjih godina Rusija i neki od njenih trgovinskih partnera, uključujući Indiju i Kinu, pojačavaju upotrebu domaćih valuta u međusobnim obračunima u nastojanju da se odmaknu od dolara i evra.
Siluanov je istakao da je u 2021. značajan deo finansijskih transakcija u Rusiji obavljen u dolarima i evrima. „Oko jedna trećina obračuna se tada obavljala u rubljama, dok se sada više od polovine, oko 55 odsto, obavlja u rubljama i prijateljskim valutama“, rekao je on i dodao da će ta cifra nastaviti da raste.
Prema rečima ministra, ekonomsko blagostanje građana je važnije od kursa. „Najviše nas brine kako će se razvijati privreda, kako će rasti prihodi stanovništva, kakvo ćemo zaposlenje imati“, zaključio je on.