Radnici organizuju najveći štrajk u istoriji britanske zdravstvene službe

Radnici organizuju najveći štrajk u istoriji britanske zdravstvene službe

Desetine hiljada medicinskih sestara i osoblja hitne pomoći napustile su posao u ponedeljak zbog spora oko plata, što je dodatno opteretilo britansku državnu Nacionalnu zdravstvenu službu svojim najvećim štrajkom ikada.

Medicinske sestre i radnici hitne pomoći štrajkuju odvojeno od kraja prošle godine, ali odlazak u ponedeljak u koji su učestvovali oboje, uglavnom u Engleskoj, najveći je u 75-godišnjoj istoriji NHS-a.

Medicinske sestre će takođe napustiti u utorak, osoblje hitne pomoći u petak, a fizioterapeuti u četvrtak, što će sedmicu učiniti verovatno najremetilačkom u istoriji NHS-a, rekao je njen medicinski direktor Stiven Povis.

Zdravstveni radnici zahtevaju povećanje plata koje odražava najgoru inflaciju u Britaniji u poslednje četiri decenije. Vlada kaže da bi to bilo nepriuštivo i da bi samo izazvalo veći rast cena, što bi dodatno povećalo kamatne stope i otplate hipoteka.

„Vlada treba da sasluša i razgovara o plaćama, a ne da samo kaže da NHS nema novca“, rekla je medicinska sestra Ethna Vaughan, koja je bila deo demonstracija ispred bolnice Sent Tomas u centru Londona.

„Ne možemo da preživimo sa onim što smo plaćeni.

Oko 500.000 radnika, od kojih su mnogi iz javnog sektora, štrajkovalo je od prošlog leta, dodajući pritisak na premijera Rišija Sunaka da reši sporove i ograniči prekid rada javnih službi kao što su železnica i škole.

Sindikat Kraljevskog koledža medicinskih sestara (RCN) pisao je Sunaku tokom vikenda tražeći od njega da štrajk medicinskih sestara „brzo završi“ davanjem „smislenih“ ponuda za plate.

Portparol Sunaka rekao je u ponedeljak da nema planova da se premijer uključi u razgovore, dodajući: „Želimo da nastavimo da razgovaramo o tome kako možemo da pronađemo put napred sa sindikatima.

„Imamo jednu od najprometnijih zima koje smo ikada imali sa rekordnim nivoima sredstava koja idu u NHS da pokušamo da upravljamo uslugama“, rekla je Marija Kolfild, ministarka za mentalno zdravlje i strategiju zdravlja žena, za Skaj njuz u ponedeljak.

„Dakle, svaki procenat povećanja plata oduzima novac.

NHS, izvor ponosa većine Britanaca, pod ekstremnim je pritiskom sa milionima pacijenata na listama čekanja za operacije i hiljadama svakog meseca koji ne dobiju hitnu hitnu pomoć.

RCN kaže da je decenija slabe plate doprinela tome da desetine hiljada medicinskih sestara napuste profesiju – 25.000 samo u prošloj godini – uz ozbiljan nedostatak osoblja koji utiče na negu pacijenata.

„Moramo da gledamo u budućnost, i to je ono o čemu se ovde radi… izgleda kao veoma sumorna budućnost“, rekla je medicinska sestra Rebeka Kosgrejv, takođe u demonstracionoj bolnici Sent Tomas.

„Mnogi ljudi su već napustili profesiju jer su toliko razočarani“, rekla je ona, dok je takođe opisala kako je loša plata otežavala zapošljavanje više medicinskih sestara.

RCN je prvobitno tražio povećanje plata od 5% iznad inflacije i od tada je rekao da bi mogao izaći na kraj sa vladom „na pola puta“, ali obe strane nisu uspele da postignu dogovor uprkos nedeljama pregovora.

U međuvremenu, hiljade radnika hitne pomoći koje predstavljaju sindikati GMB i Unite će u ponedeljak štrajkovati zbog sopstvenog spora o plaćama. Oba sindikata su najavila još nekoliko dana industrijske akcije.

Neće svi radnici hitne pomoći štrajkovati odjednom i hitni pozivi će biti upućeni.

U Velsu, medicinske sestre i neki radnici hitne pomoći prekinuli su štrajkove planirane za ponedeljak dok razmatraju ponude za plate od velške vlade.