Sjedinjene Države i Rusija suočile su se u subotu oko izveštaja Svetske zdravstvene organizacije o humanitarnoj krizi u Ukrajini, pri čemu Moskva kaže da je politički motivisana, a Vašington poziva da se brzo ažurira.
Izvještaj generalnog direktora SZO Tedrosa Adhanoma Ghebreiesusa predstavljen je izvršnom odboru organizacije, u kojem su i Rusija i Sjedinjene Države.
Pokrivao je događaje u prvih devet meseci 2022. i klasifikovao situaciju u Ukrajini, na koju je Rusija izvršila invaziju 24. februara, kao jednu od osam akutnih globalnih zdravstvenih vanrednih situacija.
Izveštaj je dokumentovao više od 14.000 civilnih žrtava, sa 17,7 miliona ljudi kojima je potrebna humanitarna pomoć i 7,5 miliona ukrajinskih izbeglica raseljenih širom Evrope.
Od 471 napada teškim naoružanjem na zdravstvene ustanove širom sveta, 448 se dogodilo u Ukrajini, navodi se u izveštaju SZO.
Predstavnik Rusije u odboru SZO nazvao je to ispolitizovanim i jednostranim i opisao svoje spominjanje Ukrajine kao neosnovane optužbe.
Moskva je poricala da je ciljala civile u Ukrajini otkako je započela, kako kaže, specijalnu vojnu operaciju, koja je takođe opustošila ukrajinske gradove, ubila hiljade boraca i uzdrmala globalnu ekonomiju.
Šiba Kroker, američki predstavnik u Ujedinjenim nacijama, pozvao je na ažurirani izveštaj za dokumentovanje incidenata u Ukrajini od septembra.
„Ruski napadi… naneli su neopisivu štetu civilima i kritičnoj infrastrukturi u Ukrajini“, rekla je ona na sastanku odbora, navodi se u saopštenju iz njene kancelarije.
„…Ova besmislena smrt i razaranje brutalno pada na pristup dece, starijih i drugih ranjivih grupa vitalnoj zdravstvenoj zaštiti“, dodao je Kroker.