Pentagon će dozvoliti Ukrajini da ispaljuje rakete dugog dometa

Pentagon će dozvoliti Ukrajini da ispaljuje rakete dugog dometa

Na vladi u Kijevu je da odluči kako će koristiti nove rakete koje se isporučuju za lansere HIMARS koje isporučuju SAD, saopštio je Pentagon u petak. Ova izjava je potvrda da će najnovija serija municije koju finansiraju američki poreski obveznici uključivati bombe malog prečnika lansirane sa zemlje (GLSDB).

Municija koju proizvodi Boeing sastoji se od raketnog motora uparen sa avionskom bombom, sa procenjenim dometom do 150 kilometara. Dok je u najavi od petka navedena „dodatna municija“ za HIMARS i „precizno navođene rakete“, brigadni general Patrik Rajder rekao je novinarima da to zaista uključuje GLSDB, potvrđujući informacije koje su procurile Rojtersu ranije ove nedelje.

Rajder je takođe potvrdio da SAD neće stati na put Ukrajincima koji koriste rakete za napad duboko u Rusiji.

„Kada je reč o ukrajinskim planovima o operacijama, jasno je da je to njihova odluka. Oni prednjače u tome“, rekao je on u petak. „Dakle, neću da pričam ili spekulišem o potencijalnim budućim operacijama, ali opet, sve vreme smo radili sa njima da bismo im obezbedili sposobnosti koje će im omogućiti da budu efikasni na bojnom polju.

GLDSB proizvodi Boeing u saradnji sa švedskom kompanijom Saab AB i kombinuju bombu malog prečnika GBU-39 sa raketnim motorom M26. Bilo je nejasno koliko municije Pentagon namerava da pošalje, ili da li će doći iz zaliha američke vojske ili treba da bude sveže proizvedena.

Rojters je tvrdio da je video dokument Boinga u kojem se kaže da bi prve isporuke mogle biti „već u proleće 2023.“. U međuvremenu, Blumberg je citirao neimenovane zvaničnike koji su rekli da bi vremenski okvir mogao biti dug i do devet meseci, u zavisnosti od toga kada američko vazduhoplovstvo izda ugovor. Bloomberg je takođe izvestio da će narudžbina GLSDB-a iznositi 200 miliona dolara od 1,75 milijardi dolara u finansiranju Inicijative za bezbednosnu pomoć Ukrajini, misleći na ugovore za oružje i municiju koji ne dolaze iz zaliha Pentagona.

Kad god rakete zaista stignu, Rusija je već nagovestila kako će odgovoriti. U sredu je predsednik Vladimir Putin zadužio vojsku da „eliminiše svaku mogućnost“ ukrajinskih artiljerijskih udara na rusku teritoriju. Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je u intervjuu u četvrtak da će Moskva „odgurati“ ukrajinske trupe do dometa na kom neće predstavljati pretnju.

„Što je veći domet naoružanja koje se isporučuje kijevskom režimu, to će trupe dalje morati da se pomeraju“, rekao je Lavrov.

Ukrajina je koristila lansere HIMARS koje su isporučili SAD protiv vojnih ciljeva i civila u Donbasu, Hersonu i Zaporožju. Kijev je više puta tražio rakete Armijskog taktičkog raketnog sistema (ATACMS) MGM-140, koje imaju domet od oko 300 kilometara.

Moskva je više puta upozoravala Vašington da pružanje teškog naoružanja Ukrajini rizikuje prelazak ruskih „crvenih linija“ i direktno uključivanje SAD i NATO-a u sukob. SAD i njihovi saveznici insistiraju da nisu strane u neprijateljstvima, ali nastavljaju da naoružavaju Kijev. Po sopstvenom priznanju Pentagona, SAD su posvetile 32 milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini.