Džinovska panda Le Le je umrla, saopštio je u petak zoološki vrt u Memfisu.
Panda, rođena 18. jula 1998, umrla je u sredu, rekla je portparolka zoološkog vrta Rebeka Vinčester u mejlu. Uzrok njegove smrti tek treba da bude utvrđen jer je medicinska istraga u toku, saopštio je zoološki vrt.
„Le Leovo ime u prevodu znači „srećan srećan“, a njegovo ime savršeno odražava njegovu ličnost“, navodi se u saopštenju zoološkog vrta. „Le Le je bio srećan medved koji je uživao u jabukama, baveći se obogaćivanjem i opuštanjem dok se pokrivao sveže iseckanim bambusom. Imao je ležernu ličnost i bio je miljenik svih koji su ga upoznali i radili sa njim tokom godina.”
Le Leova mirna smrt dok je spavao bila je „iznenadna i neočekivana“ bez naznaka da je bolestan, rekao je predsednik i izvršni direktor zoološkog vrta Met Tompson na konferenciji za novinare u petak. Ništa u video snimku iz dana koji su prethodili Le Leovoj smrti nije ukazivalo da nešto nije u redu sa njim, rekao je on.
Le Le je bio u zoološkom vrtu od 2003. i očekivalo se da će se uskoro vratiti u Kinu sa ženkom pande Ia Ia, pošto je ugovor o zajmu okončan sa Kineskom asocijacijom zooloških vrtova.
Grupe za zastupanje In Defense of Animals i Panda Voices izrazile su zabrinutost zbog stanja pandi u prošlosti i pozdravile planirani povratak životinja u Kinu. Poslednjih dana, članovi Panda Voicesa koji su gledali kameru pande videli su da se Le Le srušio i kada su pokušali da dobiju informacije o njegovom stanju, rečeno im je da nema poznatih zdravstvenih problema, rekao je Tom Klemenson, portparol grupe u SAD.
„Apsolutno smo devastirani“, rekao je Klemenson. „Naša borba se nastavlja. Istražićemo najbolje što možemo.”
Na pitanje o ovim navodima, Tompson, koji je Le Le i Ja Ja nazvao „dve od najrazmaženijih životinja na planeti“, rekao je da su grupe iznosile lažne optužbe tokom godina. Nekoliko dana pre smrti pande, bilo je nekoliko sati kada nije dobro jeo, možda zbog stomačne tegobe, ali se to nije nastavilo i ubrzo je bio „potpuno normalan“, rekla je viši veterinar Felisija Najtli. Stručnjaci iz SAD i Kine će završiti obdukciju, rekla je ona.
Očekivani životni vek džinovske pande u divljini je oko 15 godina, ali u zatočeništvu žive čak i do 38 godina. manje od 1.000 odjednom do više od 1.800 u divljini i zatočeništvu.