Istraživači su razvili novu metodu za obradu MR skeniranja kako bi otkrili različite odeljke placente, izmerili nivoe kiseonika u svakom regionu i utvrdili da li postoje malformacije u krvnim sudovima (tj. lezije placente). Dobijanje ovog nivoa detalja trenutno nije moguće korišćenjem standardnih metoda MRI analize. Mala studija podržana je od strane NIH-ovog projekta Human Placenta, koji vodi Nacionalni institut za zdravlje dece i ljudski razvoj Eunice Kennedi Šriver (NICHD).
Studijski tim, predvođen dr Jong Vangom, sa Vašingtonskog univerziteta u Sent Luisu i Alison Kejhil, MD, sa Univerziteta Teksas u Ostinu, razvio je metode analize za MRI skeniranje koje se rutinski prikupljaju u bolnicama i zdravstvenim ustanovama . Važno je da ove vrste MR skeniranja ne zahtevaju kontrastna sredstva, koja se tokom trudnoće koriste samo u ograničenim okolnostima.
Metoda mašinskog učenja tima automatski obrađuje MRI podatke kako bi vizualizovala odvojene placentne odeljke, uključujući intervillozni prostor (područje u koje krv majke ulazi kako bi obezbedila hranljive materije i razmenu gasova), placentne sudove i placentno tkivo. Za razliku od trenutnih metoda MRI analize, koje mogu samo da izmere kiseonik u placenti kao prosek u celom organu, nova metoda može da karakteriše nivoe kiseonika u ovim diskretnim odeljcima.
Istraživački tim je takođe koristio ova merenja specifična za region da bi potražio razlike između 22 učesnika studije sa zdravim trudnoćama i pet učesnika koji su razvili komplikacije trudnoće. Iako su primetili trendove – naglašavajući potencijal ove tehnike da otkrije specifične komplikacije trudnoće – potrebna je dalja analiza među većim grupama učesnika studije.
Sve u svemu, nova metoda može poslužiti kao objektivna, kvantitativna metoda za procenu zdravlja placente tokom trudnoće. Uz dodatnu validaciju i usavršavanje ove tehnike, zdravstveni radnici mogu koristiti ovu metodu kao alat za negu trudnica, posebno onih u riziku od komplikacija u trudnoći. Rano praćenje placente može dovesti do boljeg otkrivanja i prevencije komplikacija trudnoće, uključujući prevremeni porođaj, poremećaje rasta fetusa i preeklampsiju.