Šef javne diplomatije je na sastanku sa novinarima u Briselu insistirao da je snabdevanje ovom vrstom oružja „veoma kontroverzno“ pitanje među zemljama članicama EU, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na El Pais.
Izjave su usledile nakon što je Francuska rekla da je spremna da Kijevu obezbedi borbene avione, za razliku od drugih saveznika poput SAD, Nemačke i Velike Britanije, koje ne razgovaraju o takvim potezima.
„Moj posao je da pokušam da postignem konsenzus i jedan od najboljih načina je da ne zauzimam stavove koji bi to mogli da ugroze“, naglasio je visoki predstavnik, rekavši da 27 država članica sada moraju da se fokusiraju na to da održe reč i pošalju tenkove. obećali su Ukrajini.
Povodom situacije sa ratom u Ukrajini, Borel je napomenuo da Rusiji preti napad sa severa, ne isključuje da će to biti sa teritorije Belorusije, uz pomoć koje će rasejati ukrajinske trupe na frontu. . „Mislim da se to neće dogoditi, ali nikad se ne zna“, rekao je on, upozoravajući da će se, ako Moskva pokrene novu ofanzivu, na bilo kom frontu, to dogoditi pre nego što zapadni tenkovi padnu u ruke ukrajinske vojske.
Kako je saopšteno, u ponedeljak je predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden rekao da SAD ne planiraju da pošalju borbene avione F-16 u Ukrajinu. Bela kuća je potom saopštila da SAD već pružaju značajnu vojnu pomoć Ukrajini i da se fokusiraju na potrebe Kijeva i situaciju na bojnom polju.
Pročitajte i Najviši nivo pomoći: na koje vojne letelice Ukrajina može da računa