Odlukom bugarskog parlamenta proglašeno je da će svaka poslednja subota u novembru biti Dan časti i sećanja na žrtve Holodomora.
Prema rezoluciji, svako poricanje, opravdavanje i omalovažavanje genocida je sramota za sećanje na milione ljudi koji su poginuli u Holodomoru.
Tokom debate, nekoliko poslanika koji su se izjasnili za usvajanje rezolucije osvrnuli su se na zverstva u aktuelnom ratu Rusije u Ukrajini.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski zahvalio je parlamentu Bugarske što je priznao Holodomor 1932-1933 kao genocid nad ukrajinskim narodom.
„Zahvalan sam bugarskom parlamentu što je priznao Holodomor 1932-1933 kao genocid nad ukrajinskim narodom. Ovim korakom se obeležava sećanje na milione žrtava Holodomora i vraća istorijsku pravdu. Bugarski gest solidarnosti će uvek biti upamćen u Ukrajini“, napisao je Zelenski na Tviteru.
Kako je saopšteno, 28. novembra 2006. Vrhovna rada Ukrajine usvojila je Zakon „O holodomoru 1932-1933 u Ukrajini“, kojim je Holodomor priznat kao genocid nad ukrajinskim narodom.
Evropski parlament je 15. decembra 2022. godine većinom glasova usvojio rezoluciju o 90. godišnjici Holodomora u Ukrajini, kojom se strašni događaji iz 1930-ih priznaju kao genocid nad ukrajinskim narodom.
Od decembra 2022. godine, 23 zemlje su zvanično priznale Holodomor kao genocid nad ukrajinskim narodom.