Leukemija, vrsta raka krvi, pogodila je oko 2,3 miliona ljudi širom sveta u 2015. Akutna mijeloična leukemija (AML) — posebno agresivna bolest — obično počinje u koštanoj srži, kada matične ćelije ne mogu da se diferenciraju u bela krvna zrnca, što smanjuje broj zdravih krvnih zrnaca u telu, što dovodi do veoma slabog imunog sistema, između ostalih problema.
S obzirom na prevalenciju i implikacije ove bolesti, bilo je mnogo istraživanja o razvoju i progresiji leukemije. Ovo je dovelo do otkrića proteina, stimulatora gena za interferon (STING), koji u interakciji sa dva druga proteina — TANK-vezujućom kinazom 1 (TBK1) i pretvaračem signala i aktivatorom transkripcije 6 (STAT6) — deluje protiv raka krvi.
Istraživači su takođe primetili da je određeni gen — suficit 4 (SURF4) — visoko eksprimiran u leukemijskim ćelijama, a njegov protein, SURF4, se vezuje za STING. Međutim, još uvek nam nije jasno kako SURF4 utiče na osu STING-TBK1-STAT6 i kakvu ulogu igra u leukemiji. Dakle, tim istraživača sa Nacionalnog univerziteta Pusan, Republika Koreja, krenuo je da ovo razume. Predvodili su ih profesori Dongjun Lee i Iun Hak Kim, koji objašnjavaju prilično humanitarni motiv svog istraživanja.
„Deca koja pate od relapsa AML retko prežive. To čini proučavanje mehanizama AML veoma važnim. Otkrivanje efekata proteina kao što je SURF4 može dovesti do novih terapijskih strategija za AML, što se nije desilo četiri decenije“, izveštava tim. Tim je sproveo niz eksperimenata, čiji su nalazi detaljno opisani u pismu uredniku, objavljenom 6. novembra 2022. u Cancer Communications.
Prvo, koristeći višestruke kratke RNK konstrukcije za ciljanje SURF4, tim je potisnuo njegovu ekspresiju u mijeloidnim leukemijskim ćelijama i uporedio ih sa kontrolnim leukemijskim ćelijama. Prvi je pokazao povećanu ćelijsku diferencijaciju, ćelijsku smrt i akumulaciju ROS. Tumori koji sadrže ove ćelije takođe su pokazali zaustavljeni rast kada su inokulisani kod miševa.
Istraživači su dodatno uporedili nivoe ekspresije SURF4 među pacijentima sa AML i videli da pacijenti sa višim nivoima ekspresije SURF4 imaju značajno kraće preživljavanje. Takođe je primećeno da je ekspresija SURF4 bila mnogo veća kod pacijenata koji pate od AML u poređenju sa zdravim ljudima. Ova zapažanja sugerišu da SURF4 reguliše ćelijsku smrt i diferencijaciju u AML. Zanimljivo je da utišavanje SURF4 nije uticalo na status ćelijskog ciklusa.
„Naše istraživanje pokazuje ulogu koju SURF4 igra u mijeloidnoj leukemiji. On negativno reguliše osovinu STING-TBK1-STAT6 i inhibira smrt ćelija raka. Takođe smo otkrili da iscrpljivanje SURF4 sinergistički deluje sa lekovima protiv raka kako bi se smanjile ćelije mijeloidne leukemije“, kaže prof. Li.
„Stoga,“ zaključuje prof. Kim, „inhibiranje ekspresije SURF4 korišćenjem monoklonskih antitela i/ili aptamera može predstavljati bolju alternativu trenutnim terapijama raka koje uništavaju imuni sistem i imaju više neželjenih efekata. Ovo je obećavajuća opcija za lečenje hematoloških karcinoma“.