Lek za dijabetes tipa 2 smanjuje glavne kardiovaskularne događaje kod muškaraca više nego kod žena

Lek za dijabetes tipa 2 smanjuje glavne kardiovaskularne događaje kod muškaraca više nego kod žena

Nova australijska populaciona kohortna studija koju je sproveo Univerzitet Monaš direktno je uporedila dve klase lekova koji se koriste za lečenje dijabetesa tipa 2 (T2D) i otkrila da je jedna od dve klase povezana sa većim smanjenjem velikih štetnih kardiovaskularnih događaja kod muškaraca nego kod žena.

Dve klase lekova su inhibitori SGLT2 (SGLT2i) i agonisti receptora GLP-1 (GLP-1RA). Obe klase lekova smanjuju velike neželjene kardiovaskularne događaje kod ljudi sa T2D.

Uprkos tome što žene sa T2D imaju veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti i srčane insuficijencije od muškaraca sa T2D, pristupi lečenju kardiovaskularnih bolesti izazvanih dijabetesom ostaju isti kod svih polova.

Kao takav, tim istraživača Monash Instituta of Pharmaceutical Sciences (MIPS) odlučio je da direktno uporedi i prijavi polno specifične efekte SGLT2i sa GLP-1RA na glavne štetne kardiovaskularne događaje kod muškaraca i žena, uz dalje analize podgrupa zasnovane na starosti i istorija srčane insuficijencije.

Studija, objavljena u časopisu The Lancet Regional Health—Vestern Pacific, uključivala je 8.026 australijskih muškaraca i žena sa T2D (≥30 godina), otpuštenih iz viktorijanske bolnice između 1. jula 2013. i 1. jula 2017. i izdali SGLT2i ili GLP-1RA u roku od 60 dana od otpuštanja.

U srednjem periodu praćenja od 756 dana, izloženost SGLT2i smanjila je rizik od velikih neželjenih kardiovaskularnih događaja, kao što su srčana insuficijencija i moždani udar, u većoj meri kod muškaraca svih uzrasta sa T2D nego kod žena u istoj starosnoj kohorti.

Sve u svemu, muškarci koji su davali SGLT2i imali su stopu smanjenja od 22 procenta u velikim neželjenim kardiovaskularnim događajima u poređenju sa muškarcima koji su dobijali GLP-1RA, dok kod žena nije bilo značajne razlike između SGLT2i i GLP-1RA u pogledu njihovih efekata na velike štetne kardiovaskularne događaje.

Tim je takođe po prvi put pokazao da SGLT2i, u direktnom poređenju GLP-1RAs, smanjuje glavne kardiovaskularne stope i kod starijih muškaraca i kod žena (≥65 godina) sa T2D, kod muškaraca sa istorijom srčane insuficijencije, i kod žena sa osnovnim aterosklerotskim kardiovaskularnim oboljenjem.

Prvi autor studije i MIPS Ph.D. kandidat, Abhipree Sharma, rekao je da očigledan disparitet između relativnih prednosti SGLT2i u odnosu na GLP-1RA kod muškaraca i žena sa T2D zahteva dalju istragu.

„Preporuke za lečenje kardiovaskularnih bolesti povezanih sa T2D i srčane insuficijencije ostaju iste kod muškaraca i žena uprkos poznatim polnim razlikama u razvoju i prezentaciji ovih bolesti. Naše analize sugerišu da ove novije klase terapija za snižavanje glukoze u stvari mogu biti povoljnije. efekte u zavisnosti od starosti i pola, što je nešto što verujemo da treba dalje istražiti“, rekla je gospođa Šarma.

Vođa farmakologije srčane insuficijencije u MIPS-u i odgovarajući stariji autor, profesorka Rebeka Riči, rekla je da može postojati više razloga zbog kojih su žene sa T2D više izložene riziku od razvoja kardiovaskularnih bolesti i srčane insuficijencije od muškaraca sa T2D.

„Tipično žene sa T2D imaju veću insulinsku rezistenciju, endotelnu disfunkciju, upalu, abdominalnu masnoću, indeks telesne mase i nivoe glukoze i holesterola u krvi nego muškarci sa T2D. Pored toga, povećanje kardiovaskularnih bolesti i rizika od srčane insuficijencije kod žena u postmenopauzi sugeriše integralni uloga estrogena u kardioprotekciji kod žena“, rekao je profesor Riči.

„Nadamo se da će rezultati ove velike studije zasnovane na populaciji dovesti do dubljeg uranjanja u najefikasnije preporuke farmakološkog lečenja zasnovane na faktorima uključujući pol, starost i istoriju srčane insuficijencije“, zaključio je profesor Riči.