Fondacija Fridrih Ebert objavila nacrt statuta ZSO: Šta piše u dokumentu od 18 tačaka

Fondacija Fridrih Ebert objavila nacrt statuta ZSO: Šta piše u dokumentu od 18 tačaka

Fondacija Fridrih Ebert Štiftung (FES) objavila je danas zvaničan nacrt statuta Zajednice srpskih opština, u kojem se navodi da će ovo udruženje imati zvanične simbole, uključujući zastavu, i da će biti osnovano u skladu sa Ustavom tzv. Kosova.

U nacrtu statuta koji su zajednički izradili FES i Evropski institut za mir (EIP), udruženje se naziva „Asocijacijom opština u kojoj je zajednica kosovskih Srba većina“, a sam nacrt ima 18 članova.

U nacrtu, objavljenom na sajtu FES, navodi se da će udruženje biti pravno lice osnovano u skladu sa „Ustavom i pravnim sistemom Kosova“, a da će zvanične simbole dizajnirati Odbor Asocijacije/Zajednice.

Ovaj nacrt statuta sličan je onom koji su ranije objavili prištinski mediji, po kojem je predviđeno je statut usvoje privremene prištinske vlasti i da bude verifikovan u Ustavnom sudu KiM.

Na početkuovog dokumenta koji je napravio FES piše da je „ovaj mehanizam uspostavljen na osnovu Zakona o potvrđivanju Prvog sporazuma o principima za normalizaciju odnosa između Republike Kosovo i Republike Srbije“.

U drugoj tački prvog člana ističe se da je statut zajednice najviši pravni akt ovog mehanizma, koji usvaja Konstitutivna skupština ove zajednice.

U trećoj tački člana, navodi se da će ZSO imati funkcije „jačanja lokalne demokratije, i zastupanje svih različitih identiteta“ kao i da „vrši nadzor u razvoju lokalne privrede i obrazovanja i poboljšanje lokalnih uslova povratnika na KiM“, ali da ZSOmora da se pridržava ustava tzv Kosova.

„Statut će biti usvojen pravnim aktom Vlade Kosova i imaće važenje uredbe Vlade u skladu sa pravnim sistemom Kosova nakon razmatranja od strane Ustavnog suda“, navodi se u ovoj tački.

U stavu četiri navodi se da Zajednica srpskih opština neće zameniti ni narušiti ustavnost i odnose centralnih i lokalnih vlasti u pokrajini.

Ciljevi zajednice su, kako se vidi iz nacrta statuta, jačanje lokalne demokratije kroz olakšavanje saradnje među opštinama koje čine ZSO, podržavanje tih opština u kreiranju politika kojima se unapređuje lokalna demokratija, olakšavanje, finansiranje ili promovisanje aktivnosti kojima se unapređuje učešće građana i demokratske prakse i predstavljanje interesa relevantnih za lokalnu demokratiju prema centralnim vlastima.

U članu pet navodi se da će ZSO „imati druga dodatna ovlašćenja koja mogu biti delegirana od strane centralnih vlasti u koordinaciji saUstavom i zakonima Kosova“.

U članu šest govore kako će ZSO imati svoje organe tj. skupštinu, kao i predsednika, potpredsednika i savet zajednice.

„Skupština ZSO je vrhovni organ sastavljen od predstavnika koje bira svaka skupština opština učesnica iz reda svojih izabranih članova, a ista će odražavati sastav skupština opština“ navodi se u sedmom članu ovog statua, kao i da ‘broj predstavnika Skupštine se određuje brojem predstavnika u skupštinama opština učesnica u odnosu 10 prema jedan’ kao i da „svaka opština učesnica delegira jednog predstavnika u Skupštinu SZO“.

„U predlogu iizboru, gradonačelnik i skupštine opštineće poštovati princip obezbeđivanja etničke raznolikosti svoje opštine“, objašnjava se dalje u istom članu.

Član osam odnosi se na sednice Skupštine SZO koje saziva predsednik SZO.

„Skupština se sastaje najmanje dva puta godišnje i može održavati druge redovne i ad hoc sastanke. Raspored i druge procedure sednica Skupštine regulišu se pravilnikom“, navodi se i dodaje da pravilnik o radu mora biti u skladu sa „statutom i pravnim sistemom Kosova“, prenosi Tanjug.

U ostalim članovima od 9. do 18. detaljnije se objašnjava kako će izgledati ZSO, pa se, između ostalog, navodi da Skupština usvaja Statut ZSO bira predsedavajućeg i potpredsednika ZSO iz reda članova skupština opština, kao i da će ZSO imati Savet koji se sastoji odnajviše 30 članova i sopstveni budžet.

Navodi se i da će prištinska vlada ZSO obezbediti status pravnog lica i pravnu sposobnost neophodnu da ispuni svoje ciljeve, što uključuje pravo posedovanja pokretne i nepokretne imovine, suvlasnika preduzeća koja pružaju lokalne usluge u okviru ciljeva ZSO i sklapanja ugovora, uključujući ugovore o radu.

„Članovi Udruženja/Zajednice zadržavaju svoju pravnu, imovinsku i finansijsku nezavisnost nakonsticanja statusa članstvau Udruženju/Zajednici“, piše u članu 16.

U poslednjem, 18. članu, navodi se da će u roku od godinu dana od usvajanja Statuta ZSO reviziju njegovog sprovođenja vršiti prištinska vlada.

Objašnjava se da ni u jednom svom aspektu SZO neće kršiti ili zaobići ovlašćenja predviđena tzv. ustavom Kosova, kao i da „ni na koji način neće zameniti ili narušiti odnose Ustavom i zakonom između centralnih i lokalnih vlasti u Republici Kosovo“.

Na samom kraju nacrta statuta FES i EIP navodi se kako se „Kosovo suočava sa oštrim kritikama zbog neuspostavljanja Asocijacija/Zajednica opština sa srpskom većinom“ zbog straha da „srpska zajednica koja je u ovim okolnostima u većini, ponovo otvararane masovnih zverstava za narod Kosova“.

Ocenjuje se da je potrebno da se „razjasni značaj za osnivanje Zajednice opština u kojoj se Zajednica kosovskih Srba je u većini, kao i neophodnost definisanja njegove strukture, ovlašćenja i pogodnosti podzakonskim aktima koji bi sačuvali ustavni poredak Republike Kosovo i sprečiti Beograd da uspostavi paralelne strukture“.

„Savez opština u kojoj je zajednica kosovskih Srba u većini treba da služi interesima svih građana koji žive u opštinama Zajednice, u postizanju blagostanja i prosperiteta“, zaključuje se na kraju ovog dokumenta.