Američki zvaničnik: Izrael stoji iza napada na iransku fabriku

Američki zvaničnik: Izrael stoji iza napada na iransku fabriku

Izgleda da je Izrael stajao iza napada preko noći dronom na vojnu fabriku u Iranu, rekao je u nedelju jedan američki zvaničnik, prenosi Rojters.

Iran je tvrdio da je presreo bespilotne letelice koje su pogodile vojnu industrijsku metu u blizini centralnog grada Isfahana i rekao da nije bilo žrtava ili ozbiljne štete.

Visina štete nije mogla biti nezavisno utvrđena. Iranski državni mediji objavili su snimak na kojem se vidi bljesak na nebu i vozila hitne pomoći na licu mesta.

Portparol izraelske vojske odbio je da komentariše. Najveći neprijatelj Izrael je dugo rekao da je spreman da pogodi iranske mete ako diplomatija ne uspe da obuzda nuklearni ili raketni program Teherana, ali ima politiku uskraćivanja komentara o određenim incidentima.

Portparol Pentagona brigadni general Patrik Rajder rekao je da američke vojne snage nisu bile uključene u napade u Iranu, ali je odbio da dalje komentariše.

Da su američki zvaničnici ukazivali na izraelsku ulogu u napadu, prvi je objavio Vall Street Journal, pozivajući se na nekoliko neidentifikovanih izvora. Jedan američki zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je Rojtersu da izgleda da je Izrael umešan. Nekoliko drugih američkih zvaničnika odbilo je da komentariše, osim što su rekli da Vašington nije igrao nikakvu ulogu.

Teheran nije formalno pripisao krivicu za ono što je ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahjan nazvao „kukavičkim” napadom koji ima za cilj stvaranje „nesigurnosti” u Iranu. Međutim, državna televizija je emitovala komentare poslanika Hoseina Mirzaija, koji je rekao da iza toga stoji „snažna nagađanja“ Izrael.

Napad je usledio usred napetosti između Irana i Zapada zbog nuklearne aktivnosti Teherana i njegovog snabdevanja oružjem – uključujući i „dronove samoubice“ dugog dometa – za ruski rat u Ukrajini, kao i višemesečnih antivladinih demonstracija kod kuće.

Visina štete nije mogla biti nezavisno potvrđena. Iransko ministarstvo odbrane saopštilo je da je eksplozija izazvala samo manju štetu i da nije bilo žrtava.

„Takve akcije neće uticati na odlučnost naših stručnjaka da napreduju u našem mirnom nuklearnom radu“, rekao je Amirabdolahian novinarima u televizijskim izjavama.

Izraelski napad na Iran bio bi prvi pod premijerom Benjaminom Netanjahuom otkako se prošlog meseca vratio na funkciju na čelu najdesničarske vlade u istoriji Izraela.

U Ukrajini, koja optužuje Iran da isporučuje stotine dronova Rusiji za napad na civilne ciljeve u ukrajinskim gradovima daleko od fronta, viši pomoćnik predsednika Vladimira Zelenskog povezao je incident direktno sa tamošnjim ratom.

„Eksplozivna noć u Iranu“, tvitovao je Mihail Podoljak. „Jesam li te upozorio.“

Iran je priznao da je slao bespilotne letelice Rusiji, ali kaže da su poslate pre invazije Moskve na Ukrajinu prošle godine. Moskva poriče da njene snage koriste iranske bespilotne letelice u Ukrajini, iako su mnogi tamo oboreni i pronađeni.

„Oko 23:30 (2000 GMT) u subotu uveče, izvršen je neuspešan napad pomoću mikro letelica (MAV) na jednu od radionica ministarstva“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane koje je prenela državna TV.

U saopštenju se navodi da je jedan dron oboren, „a druga dva su uhvaćena u odbrambene zamke i dignuta u vazduh. Nanela je samo manju štetu na krovu jedne radionice. Žrtava nije bilo“.

Vojni zvaničnik u regionu rekao je da je, s obzirom na lokaciju napada u centralnom Iranu i veličinu dronova, verovatno da je napad izveden unutar iranskih granica.

Odvojeno, IRNA je rano u nedelju izvestila o velikom požaru u fabrici motornih ulja u industrijskoj zoni u blizini severozapadnog grada Tabriza. Kasnije je rečeno da je taj požar izazvalo curenje nafte, pozivajući se na lokalnog zvaničnika.

Iran je u prošlosti optuživao Izrael da planira napade koristeći agente unutar iranske teritorije. Teheran je u julu saopštio da je uhapsio sabotažni tim sastavljen od kurdskih militanata koji rade za Izrael koji su planirali da dignu u vazduh „osetljivi“ centar odbrambene industrije u Isfahanu.

Nekoliko iranskih nuklearnih lokacija nalazi se u provinciji Isfahan, uključujući Natanz, središnji deo iranskog programa obogaćivanja uranijuma, za koji Iran optužuje Izrael da je sabotirao 2021. Bilo je nekoliko eksplozija i požara oko iranskih vojnih, nuklearnih i industrijskih lokacija poslednjih godina.

Pregovori između Irana i svetskih sila o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2015. u zastoju su od septembra. Prema paktu, koji je Vašington napustio 2018. pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom, Teheran je pristao da ograniči nuklearni rad u zamenu za ublažavanje sankcija.

Iranski klerikalni vladari su se takođe suočili sa unutrašnjim previranjima poslednjih meseci, sa gušenjem široko rasprostranjenih demonstracija protiv establišmenta podstaknute smrću u pritvoru žene koja je pritvorena zbog navodnog kršenja strogog islamskog kodeksa oblačenja.