Talibani su u subotu udvostručili svoju zabranu obrazovanja žena, pojačavajući u poruci privatnim univerzitetima da je avganistanskim ženama zabranjeno polaganje prijemnih ispita, rekao je portparol.
Poruka dolazi uprkos nedeljama osude i lobiranja međunarodne zajednice za poništavanje mera koje ograničavaju slobode žena, uključujući dve uzastopne posete ovog meseca nekoliko visokih zvaničnika UN. To takođe sluti loše nade da bi talibani mogli da preduzmu korake da ponište svoje ukaze u skorije vreme.
Talibani su prošlog meseca zabranili ženama da pohađaju privatne i javne univerzitete. Ministar visokog obrazovanja u vladi koju vode talibani, Nida Mohamed Nadim, tvrdi da je zabrana neophodna kako bi se sprečilo mešanje polova na univerzitetima – i zato što veruje da neki predmeti koji se predaju krše islamska načela.
U toku je rad na rešavanju ovih problema i univerziteti će se ponovo otvoriti za žene kada budu rešeni, rekao je on u TV intervjuu.
Talibani su dali slična obećanja o pristupu djevojčicama srednjoj i srednjoj školi, rekavši da će se nastava za njih nastaviti kada se riješe „tehnički problemi“ oko uniformi i transporta. Ali devojčice ostaju zatvorene u učionicama nakon šestog razreda.
Portparol Ministarstva visokog obrazovanja Ziaullah Hašmi rekao je u subotu da je poslato pismo kojim se podseća privatne univerzitete da ne dozvoljavaju ženama da polažu prijemne ispite. Nije izneo dalje detalje.
Kopija pisma, koja je podeljena sa Asošiejted presom, upozorava da žene ne mogu da polažu „ulazni ispit za diplomu, master i doktorat“ i da će, ako bilo koji univerzitet ne poštuje edikt, „protiv prekršioca biti preduzete pravne mere“.
Pismo je potpisao Mohammad Salim Afghan, vladin zvaničnik koji nadgleda studentska pitanja na privatnim univerzitetima.
Prijemni ispiti počinju u nedelju u nekim provincijama, dok drugde u Avganistanu počinju 27. februara. Univerziteti širom Avganistana prate drugačiji raspored, zbog sezonskih razlika.
Mohamed Karim Nasari, portparol sindikata privatnih univerziteta, rekao je prošlog meseca da desetine privatnih univerziteta rizikuju zatvaranje zbog zabrane.
Avganistan ima 140 privatnih univerziteta u 24 provincije, sa oko 200.000 studenata. Od toga, oko 60.000 do 70.000 su žene. Univerziteti zapošljavaju oko 25.000 ljudi.
Ranije ove nedelje, šef humanitarne organizacije UN-a Martin Grifits i lideri dve velike međunarodne humanitarne organizacije posetili su Avganistan, nakon prošlonedeljne posete delegacije koju je predvodila žena najvišeg ranga UN-a, zamenica generalnog sekretara UN-a Amina Mohamed. Posete su imale isti cilj – da pokušaju da preokrenu talibanski napad na žene i devojke, uključujući njihovu zabranu avganistanskim ženama da rade za nacionalne i globalne humanitarne organizacije.